W czwartek obchodzimy Światowy Dzień Nauczyciela ogłoszony przez UNESCO

Pod hasłem „Nauczyciele, jakich potrzebujemy dla edukacji, jakiej chcemy” obchodzimy 5 października Światowy Dzień Nauczyciela.  „Dziś szczególnie doceniamy nauczycieli – profesjonalistów, którzy każdego dnia tworzą przyszłość w klasach i szkołach na całym świecie! Wzywamy wszystkie rządy do wspierania, doceniania i szanowania nauczycieli oraz nauczycielek! – apeluje Międzynarodówka Edukacyjna (EI).

Obchodzony od 1994 roku Światowy Dzień Nauczycieli upamiętnia rocznicę przyjęcia w 1966 r. przez Specjalną Konferencję Międzyrządową Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli, opracowanej przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) i UNESCO.

W tym roku, jak podkreśla UNESCO- Światowy Dzień Nauczyciela poświęcony jest przede wszystkim dyskusjom i analizom przyczyn masowego w skali świata zjawiska odchodzenia nauczycieli z zawodu oraz próbom znalezienia sposobu na odwrócenie tej niekorzystnej tendencji, niosącej katastrofalne skutki dla stanu edukacji na świecie.

„Nauczyciele są sercem edukacji. Jednak w wielu krajach odchodzą z zawodu, który kochają, a mniej młodych ludzi pragnie zostać nauczycielami. UNESCO szacuje, że do 2030 r. świat potrzebuje ponad 69 milionów nowych nauczycieli, a niedobór stale rośnie. Niezbędne jest pilne działanie!” – podkreśla na swojej stronie Międzynarodówka Edukacyjna (Education International)

W siedzibie UNESCO w Paryżu zaplanowano dwudniowe obchody Światowego Dnia Nauczycieli.

W czwartek odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem dyrektor generalnej UNESCO, Audrey Azouley oraz wysokiej rangi przedstawicieli organizacji współorganizujących obchody: Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), UNICEFu i Międzynarodówki Edukacyjnej – Education International, a także przedstawicieli ustanowionego w czerwcu 2023 r. Panelu Wysokiego Szczebla ONZ ds. Zawodu Nauczyciela. Będą oni zastanawiali się nad różnymi możliwymi strategiami podnoszenia prestiżu i rangi zawodu nauczycielskiego.

Wcześniej tego dnia odbędzie się dyskusja panelowa poświęcona „roli nagród nauczycielskich jako wyrazu uznania dla pracy pedagogów i istotnej formy wkładu w poprawę ich statusu społecznego”.

W ramach obchodów UNESCO zainauguruje autorską wystawę fotografii przedstawiających nauczycieli z całego świata, ich pracę, poświęcenie i zaangażowanie w kształtowanie przyszłości. Wystawę będzie można oglądać przed siedzibą UNESCO w Paryżu do połowy października br.

Drugiego dnia obchodów, 6 października zaplanowano dwie sesje dyskusyjne online, poświęcone kolejno: nauczaniu w trudnych sytuacjach i wyzwaniom, z którymi muszą mierzyć się nauczyciele oraz globalnym ścieżkom prowadzącym do atrakcyjnego zawodu nauczyciela.

Więcej informacji o obchodach Światowego Dnia Nauczyciela można znaleźć na stronie UNESCO tutaj. Można tam też – po uprzedniej rejestracji – śledzić zaplanowane dyskusje i debaty.

Przypomnijmy, że w Polsce święto oświaty i szkolnictwa obchodzone jest 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Od 1997 roku Światowy Dzień Nauczyciela obchodzą polscy nauczyciele z sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

(GN)

W środę obchodzimy Światowy Dzień Nauczyciela. „Transformacja edukacji zaczyna się od nauczycieli”