W czwartek obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. To wyjątkowe święto także w szkołach i przedszkolach

23 czerwca obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. Tradycja ta została wprowadzona w 1965 roku. To piękne święto, które jest wyrazem szacunku i wdzięczności za miłość, obecność, wsparcie każdego dnia i wychowanie. Podobnie jak w Dzień Matki – Dzień Ojca jest wyjątkowym dniem w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Odbywają się uroczyste akademie, młodsze dzieci przygotowują dla ojców laurki i wymyślają specjalne życzenia.

Dzień Ojca jest powszechnie obchodzony na całym świecie, choć nie ma jednej wspólnej daty tego święta. Celebruje się go jednak głównie pod koniec maja oraz w czerwcu.

Obchody święta zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta.

Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.

Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

W Polsce po raz pierwszy polscy ojcowie świętowali w 1965 roku.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia

W czwartek 26 maja obchodzimy Dzień Matki. To także bardzo ważny dzień w kalendarzu szkolnym