W czwartek ostatni dzień egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie mierzą się z językami obcymi

Czwartek to ostatni dzień egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowej piszą test z języka obcego. Zdecydowana większość – ponad 95 proc. – wybrała język angielski.

Test rozpoczął się o godzinie 9. Potrwa 90 minut (może być wydłużony do 135 minut). Po południu CKE opublikuje arkusze egzaminacyjne. Będzie je można znaleźć tutaj.

Największa grupa ósmoklasistów (95,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej.

Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5 proc. ósmoklasistów. Ósmoklasista mógł wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

Trwają matury

W czasie, gdy ósmoklasiści będą mierzyć się z językiem angielskim, maturzyści rozwiążą zadania z języka niemieckiego na poziomie podstawowym, a po południu – rozszerzonym. W tym tygodniu w planie jest jeszcze matura z geografii oraz historii sztuki.

W przyszłym tygodniu zaplanowano kolejne matury: w poniedziałek 22 czerwca – język włoski i język łemkowski; we wtorek 23 czerwca – język francuski; w środę 24 czerwca – fizyka i astronomia oraz historia; w czwartek 25 czerwca język hiszpański, a w piątek 26 czerwca język rosyjski.

(JK, GN)

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zdają w środę matematykę, a maturzyści chemię i informatykę