W czwartek przypada 120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego. Rotmistrz jest patronem wielu szkół i placówek oświatowych

13 maja przypada 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego – oficera ZWZ-AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz, uczestnika Powstania Warszawskiego. Uroczystości z okazji rocznicy urodzin rotmistrza odbędą się m. in. przed jego pomnikiem na Żoliborzu w Warszawie.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu na północy Rosji. Wychowywał się w Wilnie. W 1939 roku jako podporucznik rezerwy, walczył z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. W okupowanej Warszawie współtworzył Tajną Armię Polską (TAP). Jako jej żołnierz powziął plan zdobycia materiałów wywiadowczych z tworzonych przez hitlerowców obozów koncentracyjnych. By dostać się do obozu Pilecki wszedł w „kocioł” podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu.

Podając się za Tomasza Serafińskiego – ukrywającego się żołnierza polskiego – Pilecki został wywieziony do obozu Auschwitz. Za drutami znalazł się w nocy z 20 na 21 września 1940 roku. Otrzymał numer 4859. Mimo nieludzkich warunków, chorób, Pilecki ps. Serafiński zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. To on przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz.

Pilecki zorganizował w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Więźniowie, głównie byli żołnierze, tworzyli tzw. piątki. Każda taka grupa rozbudowywała swoją siatkę konspiracyjną, nie wiedząc nic o istnieniu innych „piątek”. Był to oryginalny pomysł Pileckiego. Później ZOW był budowany na wzór organizacji wojskowych. Jego dowódcą został płk Kazimierz Heilman-Rawicz z ZWZ-AK. ZOW – wedle zamysłu Pileckiego – miał przygotować powstanie w obozie.

Po ucieczce z Auschwitz Pilecki w latach 1943-44 służył w oddziale III Kedywu KG AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, a następnie skazany na śmierć i stracony. W 1990 r. został zrehabilitowany.

Więcej na temat biografii Pileckiego i obchodów rocznicy jego urodzin można przeczytać na portalu dzieje.pl

(JK, PAP)

Fot: ipn.gov.pl

Pamiętajmy i wychowujmy. XXXVI Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju