Dzień 28 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Ruch związkowy upamiętnia go jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Podczas czwartkowego happeningu pod budynkiem OPZZ zapalono 218 zniczy – w 2021 roku właśnie tyle osób zginęło w Polsce w wyniku wypadków przy pracy.
Jak podaje OPZZ statystyki są alarmujące, a liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w Polsce, niestety wciąż rośnie. W 2021 roku wypadkom w pracy uległo ponad 68,7 tys. pracowników tj. o 9,6 proc. więcej niż rok temu. W miejscu pracy zginęło 218 pracowników (w 2020 r. – 189), a ciężkich urazów doznało 374 osoby.
Pamięć o ofiarach wypadków przy pracy. pic.twitter.com/LWXlJLCaKC
— Sławomir Broniarz (@Broniarz) April 28, 2022
– Te palące się znicze symbolizują tych którzy zginęli w pracy. Dziś także szczególnie pamiętamy o górnikach, którzy zginęli w ostatnich dniach w kopalniach węgla kamiennego ,,Pniówek” i ,,Zofiówka”. Oddajemy cześć ich Pamięci i składamy szczere wyrazy współczucia Ich rodzinom – powiedział. – Praktyka i statystyki pokazują, że w zakładach pracy, gdzie aktywnie działają związki zawodowe i społeczna inspekcja pracy – bezpieczeństwo pracy ma wyższe standardy, a pracownicy są lepiej chronieni. Nadszedł czas na systemową debatę o warunkach pracy w Polsce, zwłaszcza wobec nowych zagrożeń i wyzwań wynikających z postępu technologicznego – mówił Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ.
– Nas związkowców bolą patologie na rynku pracy, które bardzo źle wpływają na bezpieczeństwo pracy. Bez ich likwidacji nie będzie poprawy bezpieczeństwa – podkreślił Andrzej Radzikowski.
📌International Workers’ Memorial Day – 28 April #IWMD22
🪦 3 million workers die of work accidents and diseases each year.
📢Health and Safety must be a fundamental @ilo right at work pic.twitter.com/icIhHIWjiZ
— ITUC (@ituc) April 25, 2022
👷♀️👷♂️ Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
Obchody mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na stałe i kompleksowe działania w sferze poprawy warunków bezpieczeństwa osób pracujących i ochrony zdrowia w pracy. pic.twitter.com/2KJS2YLWkB
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) April 28, 2022
„Wzrostowe wskaźniki wypadkowości i ponad 2,5 mln dni niezdolności do pracy – to dla nas wciąż nieakceptowalne statystyki. Dlatego związki zawodowe powinny stale przypominać pracodawcom o ich odpowiedzialności za eliminację zagrożeń w miejscu pracy. Domagajmy się naszego prawa do konsultacji na rzecz prewencji i poprawy warunków pracy! Każdy pracownik ma prawo oczekiwać, że pracodawca dołoży wszelkich starań, aby zapewnić mu pracę zdrową i bezpieczną! – czytamy m.in. w apelu OPZZ.
📢 Like all workers, educators deserve safe and healthy workplaces.@ETUCE_CSEE @eduintAP @EIRAFRICA https://t.co/R9DsNKY9zs
— eduint (@eduint) April 28, 2022
„Rada OPZZ z niepokojem dostrzega, że postęp technologiczny i cyfryzacja procesów pracy spowodowały nasilenie psychospołecznych czynników ryzyka w pracy. Pojawiły się zjawiska dotychczas niespotykane w takiej skali, jak: zatarcie tradycyjnych granic między pracą, a życiem prywatnym, ograniczanie prawa pracownika do bycia offline czy brak interakcji społecznych. Wciąż aktualnymi wyzwaniami są stres w miejscu pracy, zaburzenia mięśniowo – szkieletowe czy zagrożenia biologiczne. To nowe zadania także dla nas – związkowców i Społecznej Inspekcji Pracy, by zmierzyć się z nowymi zagrożeniami świata pracy i podjąć skuteczną prewencję. Dlatego uczyńmy kulturę bezpieczeństwa – naszą wspólną sprawą ! Budujmy ją Razem !” – apeluje OPZZ.
Rada OPZZ przypomina o tegorocznych hasłach obchodów 28 kwietnia, promowanych przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) oraz Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ITUC). Są nimi: ,,Kultura bezpieczeństwa – wspólna sprawa” (MOP) oraz ,,Bezpieczeństwo i Zdrowie w Pracy Prawem Fundamentalnym” (ITUC).
Hasła Dnia w 2022 roku podkreślają w szczególności znaczenie uczestnictwa pracowników i akcentują rolę dialogu społecznego w tworzeniu kultury bezpieczeństwa w pracy.
As we observe #WorkersMemorialDay this week, we recognize that we all can play an important role in preventing workplace suicide. Note when coworkers are isolated, depressed, or burnt out. Listen and care for coworkers, and help them seek treatment if needed. #IWMD2022 pic.twitter.com/7zIPewTSoU
— AFT (@AFTunion) April 27, 2022
Podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy zwołanego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy stracili życie na stanowiskach pracy w tragicznych wypadkach, do których ostatnio doszło w kopalniach Pniówek i Zofiówka.
Cały apel Rady OPZZ w sprawie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy można znaleźć tutaj.
(JK, GN)
Fot: OPZZ