W najbliższą niedzielę 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z Orkiestrą, jak co roku, grają też nauczyciele

Już w najbliższą niedzielę 30 stycznia 2022 odbędzie się jubileuszowy, 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja Jurka Owsiaka w tym roku organizuje zbiórkę pod hasłem „Przejrzyj na oczy!”. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rzecz diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Jak co roku z Orkiestrą grają też nauczyciele.

W ramach II edycji akcji „Nauczyciele grają dla WOŚP” 40 belfrów dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą podczas 28 specjalnych prelekcji. Część wykładów odbyła się 22 stycznia, pozostałe odbędą się 28 i 29 stycznia. Wśród prelegentów znajdują  się m.in. Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021; Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019 oraz inni znani nauczyciele m.in. Przemysław Staroń, Marta Florkiewicz-Borkowska, Agnieszka Jankowiak-Maik, Basia Chyłka, Katarzyna Włodkowska, Oktawia Gorzeńska.

Koszt udziału w dwudniowej konferencji to 50 zł – cała kwota zostanie przekazana na WOŚP. Organizator i prelegenci biorą udział w przedsięwzięciu całkowicie za darmo, by wspierać WOŚP. Do środy do południa na koncie akcji „Nauczyciele grają dla WOŚP” na platformie zrzutka.pl znajdowało się prawie 30 tys. złotych.

Na jednaj z licznych aukcji WOŚP można licytować 125 gigantycznych „Pożeraczy Smutków” uszytych przez nauczycieli z całej Polski w ramach akcji „Nauczyciele Szyją dla WOŚP”. To pomysł Marty Florkiewicz-Borkowskiej, Nauczyciela Roku 2017. Kolejną inicjatywą – zbiórką nauczycielską w sieci na rzecz WOŚP jest eSkarbonka.

Podobnych zbiórek jest bardzo dużo. Na WOŚP zbierają celebryci, politycy i dziennikarze, sportowcy i artyści. Wśród przedmiotów wystawionych na licytację znalazły się m.in. piłka do koszykówki z autografem Marcina Gortata, rakiety tenisowe Igi Świątek i Huberta Hurkacza, kurtka Kamila Stocha, motocykl Harley Davidson Electra Glide, hulajnoga elektryczna podpisana przez Donalda Tuska, obraz namalowany przez Krystynę Koftę, Toyota Camry od Jana Kobuszewskiego, obraz Artura Barcisia, korki Roberta Lewandowskiego, dwie sofy z programu Kuby Wojewódzkiego czy prywatny mikrofon nieżyjącego lektora Tomasza Knapika, który przekazał jego syn.

Na aukcję wystawiono też obraz „Stanisław Dziwisz z muchomorem na głowie”. Wylicytować można także liczne kolacje, spacery, ale też np.  kurs turystyki wysokogórskiej organizowany przez Polski Związek Alpinizmu. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oferuje wspólne robienie… kotletów mielonych. Przedmiotem licytacji jest też kolacja dla czterech osób według trylogii Henryka Sienkiewicza.

Najciekawsze aukcje znajdują się tutaj.

Co roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się również licytacja złotych serduszek. Do tej pory najdroższe z nich zostało sprzedane w 2021 r. aż za 677 777 zł. Oczywiście cały pozyskany w ten sposób dochód trafia do fundacji WOŚP.

W ciągu 29 finałów WOŚP zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych i kupiła ponad 67 300 urządzeń.

(JK, GN)

Za miesiąc 30. finał WOŚP. Orkiestra zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci