W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się II tura wyborów samorządowych. O północy z piątku na sobotę w całym kraju rozpocznie się cisza wyborcza

W niedzielę w 748 gminach i miastach – tam gdzie w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów – odbędzie się druga tura wyborów samorządowych – podaje Państwowa Komisja Wyborcza. Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych. Będzie obowiązywała nie tylko tam, gdzie odbywa się głosowanie, ale w całym kraju. Potrwa do godz. 21 w niedzielę.

W drugiej turze wyborów samorządowych, wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Głosowania odbędą się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w 9 miastach wojewódzkich.

Druga tura wyborów odbędzie się, nawet jeśli startuje w niej tylko jeden kandydat. W takich sytuacjach wyborcy, podobnie jak podczas referendum, opowiadają się za lub przeciwko kandydatowi. Na kartach do głosowania udzielają kandydatowi poparcia, głosując na „tak” lub „nie”.

Jeśli kandydat uzyska więcej niż połowę głosów na „tak”, zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem. Jeśli tej większości nie uzyska, wójta wybiera nowo wybrana rada gminy.

W II turze wyborów samorządowych uprawniony wyborca otrzymuje tylko jedną kartę do głosowania. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy, wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.

(GN)

PKW podała zbiorcze wyniki wyborów samorządowych. Frekwencja wyniosła 51,99 proc. Ogłoszono jednak inny „rekord”