W niedzielę 9 czerwca wybierzemy swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego

W najbliższą niedzielę 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy ruszą do lokali wyborczych, by wybrać 53 europosłów, którzy będą reprezentować nasz kraj w Europarlamencie. Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed głosowaniem i potrwa do momentu jego zakończenia.

Wybory do PE odbędą się na terenie UE w terminie 6-9 czerwca. Polscy wyborcy będą mogli oddać głos na swoich kandydatów w niedzielę 9 czerwca. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7:00 i potrwa do godziny 21:00.

Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej wyłaniana w wyborach bezpośrednich. Polska, pod względem liczby posłów, jest piątą siłą PE. W sumie w wyborach obywatele Unii Europejskiej wybiorą 720 europosłów.

„Wśród kandydatów do PE na europosłów znajduje się prawie 100 nauczycieli i nauczycielek, w tym także z ZNP: – dr Karolina Zioło -Pużuk oraz Szymon Lepper – przypomina na Facebooku ZNP.

Polska jest podzielona na trzynaście okręgów wyborczych. Aby dokonać świadomego wyboru, warto zapoznać się z pełnymi listami kandydatów, które dostępne są między innymi na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

We wrześniu ubiegłego roku Unia Europejska ogłosiła, że w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego zasiądzie o 15 posłów więcej niż w obecnej.

Hiszpanii, Francji i Holandii przypadły po dwa dodatkowe miejsca. Z kolei Polska, Belgia, Dania, Irlandia, Łotwa. Austria. Słowenia, Słowacja i Finlandia otrzymały po jednym dodatkowym miejscu.

Zgodnie z traktatem UE, Parlament Europejski może mieć maksymalnie 750 miejsc, plus jedno dla przewodniczącego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego to ważny moment, kiedy możemy wspólnie zdecydować o przyszłości Unii Europejskiej. Wyniki tych wyborów mają bezpośredni wpływ na nasze życie, ponieważ Parlament Europejski przyjmuje przepisy dotyczące takich kwestii jak środowisko, bezpieczeństwo, migracja, polityka społeczna, prawa konsumentów, gospodarka i praworządność. Nasze głosy zdecydują, kto będzie reprezentował Polską i kto wpłynie na wybór członków Komisji Europejskiej.

(GN)

Dr Karolina Zioło-Pużuk: Ważne wybory 9 czerwca. Za Europą albo przeciw Europie

Znamy datę wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prezydent podpisał odpowiedni dokument