W niedzielę przypadła 79. rocznica powstania Armii Krajowej. W AK walczyło wielu nauczycieli

W Warszawie uczczono pamięć o żołnierzach Armii Krajowej. Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się z okazji 79. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Stało się tak na mocy rozkazu wydanego 14 lutego 1942 roku przez Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego.

AK liczyła wówczas ponad 100 tys. żołnierzy i oficerów przygotowujących się do powstania narodowego. Wśród nich było wielu członków Związku Nauczycielstwa Polskiego, który podczas okupacji działał po konspiracyjna nazwą Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. TON prowadząc konspiracyjną działalność oświatową był częścią Polskiego Państwa Podziemnego.

Ale członkowie ZNP/TON uczestniczyli także w podziemnych strukturach wojskowych. Przykładem jest choćby syn wiceprezesa ZNP Juliana Smulikowskiego (1880-1934) – Adam Ignacy Juliusz Smulikowski.

W niedzielę przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK profesor Wiesław Wysocki przypominał, że działania Armii Krajowej wpisały się w najchlubniejsze dzieje polskiego oręża.

– Na dzieje Polaków można spojrzeć jako na naród, który przeciwstawił się najazdowi tatarów, najazdowi tureckiemu, który także w 1920 roku przeciwstawił się inwazji bolszewickiej na Europę, i który w 1939 roku pierwszy powiedział i Hitlerowi i Stalinowi – nie. Armia Krajowa jest wpisana znakomicie w ten historyczny ciąg – podkreślał historyk.

Armia Krajowa miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. Przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Formą jej działania był też wywiad i propaganda.

Największym wysiłkiem zbrojnym AK było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Nie przyniosło jednak oczekiwanej wolności. Bohaterska walka z przeważającymi siłami okupanta trwała 63 dni.

Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku, na mocy rozkazu generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. Więcej na temat Armii Krajowej o rocznicowych uroczystości można przeczytać na portalu dzieje.pl.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia (pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie)

W piątek, 14 lutego br. mija 78. rocznica przekształcenia ZWZ w Armię Krajową. W AK walczyło wielu nauczycieli

Gotowi do walki. Nauczyciele w obliczu II wojny światowej: jedność i siła

“Dziejową misję wypełnimy”. W październiku 1939 r. powstała Tajna Organizacja Nauczycielska