W piątek obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. 19 lutego 1473 roku urodził się Mikołaj Kopernik

W piątek 19 lutego już po raz drugi obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Jako datę tego święta wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej ma stanowić inspirację do pójścia w ślady polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.

Ustanowienie święta państwowego – jak podano w uzasadnieniu ustawy z 9 stycznia 2020 r. było „wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.

Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wymienieni zostali: Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski i Stefan Banach.

– Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy – mówił w piątek w TVP Info szef MEiN Przemysław Czarnek. Zapowiedział reformę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Ocenił, że konieczne są badania historyczne i politologiczne pokazujące „prawdę o Polsce i Polakach”.

Z okazji Dnia  Nauki Polski9ej Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN zainaugutowało projekt „SPINaj naukę”, którego zadaniem ma być promocja osiągnięć polskich naukowców i zacieśnianie współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w obszarze popularyzacji nauk. W ramach projektu gry miejskie, pokazy, warsztaty, czy filmiki na YouTube – w sumie kilkaset wydarzeń przybliżających naukę – również prowadzoną w polskich ośrodkach. Projekt potrwa do sierpnia 2022 r., bierze w nim udział 11 ośrodków.

***

Tymczasem misja Mars 2020, która będzie poszukiwać życia na czerwonej planecie, bezpiecznie wylądowała w kraterze Jezero. Tym samym rozpoczęła się jedna z najważniejszych misji kosmicznych.

Prace projektowe i inżynieryjne nad łazikiem i instrumentami pokładowymi, które w nim ukryto, pochłonęły 2,2 mld dol. Zdecydowaną większość z ogólnych kosztów misji, które wyniosły 2,75 mld dol. 243 mln pochłonął start, a kolejne 291 mln kosztować będzie trwające 2,5 roku sterowanie oddalonym o miliony kilometrów robotem.

(JK, GN)

Fot: Sejm.gov.pl

W środę, 19 lutego, po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej

“Owocnych badań, twórczej pracy, wysokich nakładów… ” Życzenia z okazji Dnia Nauki Polskiej