24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie. W tym roku mija 79 lat od tych wydarzeń.
Święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji, ustanowione zostało z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 roku.
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. #TegoDnia 79 l. temu we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów.
🔹Czytaj więcej w portalu: https://t.co/AkW3lN9gWn pic.twitter.com/YA9EIT8DrV
— POLIN Museum (@polinmuseum) March 24, 2023
We wstępie do stosownej Ustawy czytamy:” W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.
Data wybrana na dzień pamięci nawiązuje do tragicznej historii Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci (ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtorarocznej Marii) oraz Żydów, którzy przez dwa lata ukrywali się na poddaszu domu Ulmów w Markowej. Byli to Saul Goldman, jego czterej synowie (nazywano ich Szallami), dwie córki, wnuczka Chaima Goldmana – Lea (Layca) Didner z córką o nieznanym imieniu oraz Genia (Gołda) Grünfeld.
Dokładnie 79 lat temu, 24 marca 1944 roku, Niemcy zamordowali polską rodzinę i ukrywających się Żydów. Egzekucja, którą przeprowadzono w następstwie rewizji, przed domem Ulmów, była wynikiem donosu (prawdopodobnie Włodzimierza Lesia, granatowego policjanta).
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Data nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. pic.twitter.com/KCbktOTlH7
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) March 24, 2023
W 1995 roku Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
We wrześniu 2023 roku, po blisko dwudziestoletnim procesie beatyfikacyjnym, dekretem papieża Franciszka, Ulmowie zostaną ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego.
W Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej łączymy się z braterskim Narodem Polskim i oddajemy hołd tym odważnym Polkom i Polakom, którzy narażając swoje życie ocalali życia innych. Tym samym ocalali świat od zagłady. Cześć Ich Pamięci! Chwała Bohaterom!
— Vasyl Zvarych (@Vasyl_Zvarych) March 24, 2023
„W Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej łączymy się z braterskim narodem polskim i oddajemy hołd tym odważnym Polkom i Polakom, którzy narażając swoje życie ocalali życia innych. Tym samym ocalali świat od zagłady. Cześć Ich Pamięci! Chwała Bohaterom!” – napisał na Twitterze ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Więcej na portalu dzieje.pl tutaj
(GN)
Fot: Wikipedia (Markowa – województwo podkarpackie)
W poniedziałek przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych