22 stycznia przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Sejm ustanowił 2021 r. rokiem poety.
Krzysztof Kamil Baczyński należał do grona najbardziej znanych polskich poetów okresu wojennego. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. pokolenia Kolumbów, żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.
W Warszawie jest wiele miejsc upamiętniających tę wybitną postać. W dzielnicy Śródmieście znajduje się ulica Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego imieniem nazywane są szkoły m.in. Szkoła Podstawowa nr 381 czy LVIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie.
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w stolicy. Jego ojciec, Stanisław Baczyński, był pisarzem, krytykiem literackim i historykiem literatury; natomiast matka, Stefania z domu Zielańczyk – nauczycielką.
💯. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, patrona roku 2021.
🖊️📜👉 https://t.co/QgcVWd7TTv pic.twitter.com/qBlJ53ZXrx
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) January 21, 2021
Pochodził z rodziny o głębokich korzeniach patriotycznych. Jego dziadek był uczestnikiem powstania styczniowego, ojciec żołnierzem Legionów Polskich i kapitanem piechoty Wojska Polskiego.
Krzysztof Kamil Baczyński po ukończeniu w 1939 roku Liceum im. Stefana Batorego, uczęszczał do jednej klasy z Tadeuszem Zawadzkim ps. Zośka, Janem Bytnarem ps. Rudy i Maciejem Aleksym Dawidowskim ps. Alek. Studiował filologię polską na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Marzył o karierze grafika lub ilustratora, niestety wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie studiów w ASP.
Baczyński przed okupacją, jak i w jej trakcie, związany był z organizacjami oraz pismami socjalistycznymi.
Jego twórczość literacka w główniej mierze była poświęcona okrucieństwu II wojny światowej. W czasie okupacji wydawał tomiki wierszy pod pseudonimem Jan Bugaj. Jego utwory były drukowane przez prasę podziemną. Pisał w imieniu swoim i całego swojego pokolenia, poruszając również tematy uniwersalne i ponadczasowe.
Poległ 4 sierpnia około godziny 16 w czwartym dniu powstania w pałacu Blanka na pl. Teatralnym w wieku zaledwie 23 lat. Trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego. 1 września zginęła jego żona – Barbara. Oboje pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Więcej o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim można przeczytać na portalu dzieje.pl i w Internetowym Słowniku Biograficznym tutaj.
(JK, GN)
Fot: Sejm.gov.pl
Lem, Różewicz, Baczyński, pracownicy służby zdrowia… Patroni roku 2021