W poniedziałek mija 60 lat od pierwszego lotu człowieka w kosmos

Mija 60 lat od pierwszego lotu człowieka w kosmos. Sowiecki kosmonauta Jurij Gagarin okrążył Ziemię na pokładzie statku Wostok 1. Jego lot trwał 108 minut.

Pamiętny lot odbył się 12 kwietnia 1961 roku. Statek kosmicznym “Wostok 1” dokonał jednokrotnego (niepełnego) okrążenia orbity satelitarnej Ziemi w ciągu 1 godziny 48 minut.

Rakieta wystartowała o 6:07 czasu moskiewskiego O 6.17 “Wostok 1” wszedł na orbitę. Dokładnie o godzinie 10.00 Radio Moskwa podało informację, że zaledwie 27-letni radziecki kosmonauta Jurij Gagarin został nie tylko pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej, ale także pierwszym, który okrążył Ziemię.

O godzinie 7.25 “Wostok 1” ponownie zaczął wchodzić w atmosferę. Niestety, na skutek usterki odłączenie kapsuły od statku nie powiodło się, gdyż obie części były połączone nieznanym przewodem. Na wysokości około 7 km Gagarin katapultował się ze statku i bezpiecznie wylądował na spadochronie o godzinie 7.55.

Z okazji 60. rocznicy lotu i 40. rocznicy pierwszego startu promu kosmicznego NASA z kosmodromu w Bajkonurze w piątek wystartował Sojuz MS-18. Kosmonauci w niedzielę dotarli do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie statku kosmicznego znaleźli się Vande Hei, Oleg Novitsky i Pyotr Dubrov. Wydarzenie transmitowała NASA TV.

Co więcej, statek kosmiczny został nazwany na cześć legendarnego kosmonauty. Do jego zewnętrznej części dołączony został także portret Gagarina.

(JK, GN)
Fot: Wikipedia – Kapsuła lądowania Wostok 1

“Lekcje nie z tej ziemi” w CNK

Program dla szkół podstawowych. Tylko do 24 marca można zgłosić akces do konkursu „Nauka dla Ciebie”