W poniedziałek obchodzimy Dzień Autorów i Autorek Europejskich

27 marca obchodzimy Dzień Autorów Europejskich (Day of European Authors) ogłoszony przez Komisję Europejską. Jego celem jest połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków, w szczególności młodzież, do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową.

– Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z autorami i autorkami czytającymi fragmenty książek na głos Dzień Autorów i Autorek Europejskich pozwoli młodym ludziom na ponowne odkrywanie książek i ich wielkiej mocy, a także nieskończonej wyobraźni zawartej w literaturze. Ogromnie się cieszymy, że do naszej inicjatywy przyłączyło się blisko 1 tys. szkół z całej  Europy i z ciekawością będziemy obserwować jej rozwój w nadchodzących latach – podkreśla Maria Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, która objęła patronat nad inicjatywą.

Komisja Europejska zachęciła szkoły średnie w całej Europie do organizowania sesji czytania literatury na głos z udziałem autorów i autorek, popularnych osobowości lub przedstawicieli sektora wydawniczego po to, by opowiedzieć uczniom o różnych zawodach związanych z procesem tworzenia i wydawania książek – od autora, przez ilustratora i tłumacza, po redaktora itp.

Z danych KE wynika, że z okazji Dnia Autorów i Autorek Europejskich ponad 1 tys. szkół w całej Europie zorganizowało sesje czytania na głos, w tym ponad setka szkół polskich.

Z okazji nowego święta europejskiej literatury ponad 100 autorów i autorek odwiedziło szkoły, aby odczytać fragmenty swoich utworów i zachęcić uczniów do odkrywania literatury z Europy. Komisja zorganizowała te wizyty we współpracy z Europejską Radą Pisarzy i konsorcjum Europejskiej Nagrody Literackiej.

W Dniu Autorów i Autorek Europejskich Komisja zachęca czytelników do zamieszczania zdjęć książek ich ulubionych autorek i autorów z Europy w mediach społecznościowych przy użyciu hashtagu #ReadWithEurope.

Lista szkół w Polsce, które zorganizowały sesje czytania znajduje się tutaj, a lista szkół, które odwiedzili polscy autorzy tutaj

(GN)

Fot: Komisja Europejska

27 marca 2023 r. Dzień Autorów Europejskich. Komisja Europejska chce promować czytelnictwo wśród młodzieży