W poniedziałek rozpoczynają się egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie

Ponad 250 tys. młodych ludzi przystąpi od poniedziałku do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Sesja egzaminacyjna potrwa do 9 lipca

– Od poniedziałku, 22 czerwca rozpoczyna się sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. To ważne egzaminy, które są przepustką do podjęcia pracy w wybranym zawodzie – przypomniała rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.

W tym roku do egzaminów przystąpi ponad 250 tys. zdających. W sumie, w sesji letniej i zimowej, będzie to ponad 430 tys. uczniów. Egzaminy zawodowe przeprowadzane są dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach w sesji zimowej oraz letniej danego roku.

– Każdy egzamin zawodowy składa się z dwóch części. Pierwszej – pisemnej, która jest testem wielokrotnego wyboru, gdzie próg zaliczenia wynosi 50 proc. poprawnych odpowiedzi oraz części praktycznej, podczas której do wykonania jest tzw. wyrób, usługa lub dokumentacja. Tu próg zaliczenia wynosi 75 proc. poprawnych odpowiedzi – podkreśliła rzeczniczka ministerstwa edukacji.

Przypomnijmy:
* egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie odbędzie się między 22 czerwca a 9 lipca
* egzamin zawodowy zaplanowany został na 17-28 sierpnia

Jeśli chodzi o egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, to 31 sierpnia 2020 r.:
* ogłoszone zostaną wyniki egzaminu
* szkoły otrzymają świadectwa i dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe

Jeśli chodzi o egzamin zawodowy, to:
* 12 października 2020 r. przewidziano ogłoszenie wyników egzaminu zawodowego
* 19 października 2020 r. – przekazanie certyfikatów i dyplomów zawodowych

(PS, GN)