W poniedziałek ruszą zapisy do szczepień dla wszystkich nauczycieli szkół i nauczycieli akademickich

Od poniedziałku do szczepień mogą się zgłaszać wszyscy nauczyciele szkół, a także nauczyciele akademiccy. Ale tylko, jeśli nie ukończyli 60. roku życia. Niewykluczone, że rząd za jakiś czas zmieni zalecenia, a szczepionkę AstraZeneca otrzymają też starsi nauczyciele.

Wczoraj zakończyły się zapisy do szczepień dla nauczycieli m.in. przedszkoli, klas I-III i szkół specjalnych. Same szczepienia rozpoczną się już jutro. Podczas trwającej zaledwie trzy dni rejestracji do szczepienia zgłosiło się 268 tys. nauczycieli, czyli 65 proc. uprawnionych. – Chcielibyśmy podziękować wszystkim nauczycielom za taką odpowiedzialność i odzew – podkreślił Michał Dworczyk, minister odpowiedzialny za szczepienia.

W ciągu najbliższych trzech dni z Agencji Rezerw Materiałowych trafi do szpitali węzłowych oraz punktów szczepień prowadzących szczepienia nauczycieli ponad 60 tys. dawek szczepionki AstraZeneca.

– Jutro rozpoczną się szczepienia. Każdy ze szpitali organizuje samodzielnie kalendarz szczepień. Następuje to w porozumieniu z dyrektorami i przedstawicielami poszczególnych placówek. Teraz szpitale kontaktują się ze szkołami. NFZ weryfikuje, jak ta akcja przebiega ze strony szpitali i punktów szczepień. Mamy nadzieję, że akcja w sposób płynny rozpocznie się jutro. Jak to zwykle bywa na początku – trzeba się spodziewać, że będą pewne zgrzyty, nieporozumienia, ale będziemy je wyjaśniać – obiecał Dworczyk.

Natomiast już od poniedziałku 15 lutego ruszy rejestracja kolejnych nauczycieli, którzy chcieliby się zaszczepić w przyszłości.

– W poniedziałek od 8.00 rano rejestrujemy pozostałych nauczycieli, w tym nauczycieli akademickich. Dla tych ostatnich o godzinie 8.00 ruszy oddzielny system – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Uwaga! Od poniedziałku do szczepienia będą mogli się rejestrować także nauczyciele, którzy mogli to zrobić przez ostatnie trzy dni, ale z jakichś powodów nie zgłosili chęci zaszczepienia.

Niestety, podobnie, jak to było w ciągu ostatnich trzech dni, nie wszyscy nauczyciele będą mogli się zgłaszać do zaszczepienia. Rząd wykluczył bowiem tę możliwość w przypadku nauczycieli powyżej 60. roku życia. Zgodnie bowiem z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, szczepionkę AstraZeneca podaje się wyłącznie osobom do 60. roku życia.

– Na razie wytyczne są takie, że w Polsce szczepimy AstraZeneca tylko osoby do 60. roku życia – poinformował Michał Dworczyk. – To oczywiście może się zmienić. WHO wydała rekomendacje, by szczepieć też osoby powyżej 65. roku życia. Pojawiają się wyniki badań z USA. Monitorujemy to wszystko, a Rada Medyczna będzie zajmowała się tą sprawą w najbliższych dniach. Mogą tu być wprowadzone pewne zmiany – zastrzegł.

WHO: Szczepionkę AstraZeneca mogą stosować wszyscy dorośli

Według danych MEiN, wszystkich nauczycieli powyżej 60. roku życia jest w polskiej oświacie ok. 60 tys., z czego ok. 10 tys. pracuje w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolach. Niestety, wszyscy ci pedagodzy zostali pozbawieni możliwości zaszczepienia, choć rząd od wielu miesięcy powtarza, że to właśnie zaszczepienie seniorów jest dla niego priorytetem.

Prawa do zaszczepienia pozbawieni zostali też pracownicy szkolnej administracji i obsługi. Przedstawiciele rządu nie powiedzieli nic na temat szczepień w tej grupie zawodowej, co oznacza, że najprawdopodobniej nie będą oni mogli się rejestrować.

Uwaga! Nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszą szczepienia nauczycieli, którzy od poniedziałku zaczną się rejestrować. Rząd nie ujawnił tu żadnych dat i terminów.

– Apelujemy do wszystkich nauczycieli, którzy nie zarejestrowali się, by skorzystali z tej możliwości w przyszłym tygodniu. Apelujemy, by wszyscy nauczyciele poddali się szczepieniu. Ta szczepionka zabezpiecza w 100 proc. przed utratą życia i komplikacjami – zapewnił minister Czarnek.

(PS, GN)

Prezes ZNP: Nie jesteśmy antyszczepionkowcami. Od dawna zabiegaliśmy o to, by nauczyciele mogli się szczepić