W poniedziałek wysłuchanie publiczne ws. “lex Czarnek”, w środę manifestacja środowiska oświatowego pod Sejmem

“Kiedy Sejm będzie decydował o przyszłości naszych dzieci, my spotkajmy się na symbolicznym pogrzebie. Ubierzmy się na czarno. Pożegnajmy szkołę różnorodną, otwartą, odważną i demokratyczną. Nadchodzi mroczny czas szkoły partyjnej, formatującej posłusznych obywateli i obywatelki. Bądź z nami! Nie pozwólmy umrzeć polskiej szkole w ciszy” – wzywają organizatorzy „Pogrzebu Polskiej Edukacji”. Przypomnijmy, że Manifestacja pod takim hasłem odbędzie się 8 grudnia, podczas drugiego czytania „lex Czarnek”. Nauczyciele planują przynieść pod Sejm symboliczną trumnę.

– To inicjatywa wspólna, spontaniczna. Do współorganizacji dołączają wszyscy, których zatrważa wizja szkoły z kagańcem Czarnka, którzy widzą w „lex Czarnek” realną groźbę całkowitego upartyjnienia szkoły i podporządkowania kuratorom, a za ich pośrednictwem ministrowi edukacji. Nie chcemy szkoły strachu dla naszych dzieci, uczniów i uczennic – komentuje dla Interii Anna Schmidt-Fic, nauczycielka i współzałożycielka Protestu z Wykrzyknikiem. – Nie chcemy, żeby edukacja umierała w ciszy przyzwolenia. Sprawdzimy, kto chce tańczyć na tej trumnie – podsumowała.

Jeszcze dzisiaj 6 grudnia odbędzie się natomiast wysłuchanie społeczne rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw zwanego “Lex Czarnek”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00 w sali 111 bud. U Sejmu RP oraz online za pośrednictwem platformy ZOOM.

(JK, GN)

Pogrzeb polskiej edukacji? 8 grudnia manifestacja pod Sejmem przeciwko lex Czarnek

Opozycja sprzeciwia się “lex Czarnek” i organizuje wysłuchanie publiczne