W Senacie o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. „Jeśli teraz nic nie zrobimy, za moment będzie za późno”

To jest stan absolutnego zagrożenia, jeśli teraz nic nie zrobimy, za moment będzie za późno – ostrzegał w poniedziałek w Senacie Jerzy Owsiak. Poza szefem WOŚP na wspólnym briefingu przed posiedzeniem Parlamentarnego Zespołu do spraw Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży wystąpili także marszałek Senatu Tomasz Grodzki, posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Golbik oraz dziennikarka i prezeska fundacji Unaweza Martyna Wojciechowska. – Z naszych badań wynika, że około 40 proc. młodych osób w Polsce myśli o samobójstwie – podała Wojciechowska.

Owsiak mówił, ze w tej kwestii „system, jeśli chodzi o służbę zdrowia, zawodzi co i raz”. – Nie chcemy tu dziś mówić, w czym zawodzi, ale co mogą robić organizacje pozarządowe, aby to naprawić. My jako Fundacja jesteśmy gotowi – podkreślał. Według niego „psychiatra dziecięca jest w koszmarnym stanie”. – To jest stan absolutnego zagrożenia, jeśli teraz nic nie zrobimy, za moment będzie za późno, za późno, za późno – mówił.

– Ponad dwa tysiące dzieci podjęło w zeszłym roku próbę samobójczą a 150 tych czynów zakończyło się śmiercią – mówiła  Martyna Wojciechowska, prezeska fundacji Unaweza. Dodała, że tylko w styczniu 2023 roku policja odnotowała kolejne 148 podobnych przypadków.

Aktywistka stwierdziła, że na refundowaną wizytę u psychiatry dziecięcego czeka się „miesiące, a nawet dwa, trzy lata”. – W Polsce jest 466 psychiatrów dziecięcych na 38 mln mieszkańców. Kraj, mierzący się z kryzysem uchodźczym. To za mało – podkreśliła Wojciechowska.

Dodała, że prowadzona przez nią fundacja przeprowadziła ankietę na temat zdrowia psychicznego, którą wypełniło 160 tys. młodych Polaków.  – Z naszych badań wynika, że około 40 proc. młodych osób w Polsce myśli o samobójstwie – podała  prezeska fundacji Unaweza.

W ostatnich dniach opinią publiczną wstrząsnęła samobójcza śmierć syna posłanki PO Magdaleny Filiks. O śmierci swojego syna posłanka Filiks poinformowała w piątek wieczorem w mediach społecznościowych. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód.

(GN)

Fot: Senat

“Tak dla prewencji suicydalnej”. Organizacje społeczne złożyły petycję w MEiN i MZ

Samobójstwa dzieci i młodzieży: Dramatyczne dane policji

FDDS: Dramatyczne statystyki telefonu zaufania dla dzieci. „180 proc. więcej myśli, zamiarów i prób samobójczych”