„W skrajnym ubóstwie żyje 1,5 miliona Polaków”. Analiza Szlachetnej Paczki

„W 2021 r. skrajne ubóstwo dotyczyło 4,2 proc. Polaków. To oznacza, że około 1,5 mln mieszkańców naszego kraju miało na przeżycie mniej niż 692 zł miesięcznie. Tymczasem 2022 rok przynosi znaczny wzrost kosztów życia” – alarmuje Stowarzyszenie Wiosna organizator programu Szlachetna Paczka w swojej najnowszej analizie poświęconej nierównościom społecznym.

„Obecny kryzys najczęściej analizowany jest z perspektywy klasy średniej – przyglądamy się wzrostom rat kredytów na mieszkanie czy >>paragonom grozy<< z wakacji”– możemy przeczytać w analizie Szlachetnej Paczki pt. ,,Nierówność społeczna ma wiele imion”.

Osoby najbiedniejsze, czyli takie, dla których codzienność to walka o przetrwanie, wypadły z narracji inflacyjnej. Jak obecna sytuacja wpłynie na życie tych, którzy już wcześniej ledwo wiązali koniec z końcem?

Jak podkreśla Szlachetna Paczka płacimy więcej za towary i usługi konsumpcyjne (wzrost o 15,6% w lipcu 2022 roku w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku), rosną koszty za użytkowanie mieszkania/domu i nośniki energii (wzrost o 25,3%) czy koszty związane z transportem (wzrost o 27,7%).

Drożeje także żywność. W sieciach najpopularniejszych supermarketów w Polsce chleb zdrożał nawet o złotówkę. Jeszcze w marcu za kartonik mleka mogliśmy wydać 2,37 zł, a już w kwietniu – 3,23 zł. Kubeczek śmietany 200 g jeszcze w maju kosztował 1,69 zł, a w tym samym markecie po dwóch miesiącach – 1,99 zł.

– Mam 980 złotych z uwagi na to, że mam syndyka w sprawach długów. Jest bardzo ciężko wyżyć za 900 złotych. Teraz dostałam a, mam 600 złotych czynszu, 200 złotych za prąd i co zostaje? – mówi pani Lucyna, jedna z bohaterek analizy.

„Dla wielu osób nierówność społeczna to nie abstrakcyjne zjawisko, jednak ma ona konkretne imiona. Są to imiona osób, które walczą o przetrwanie każdego dnia” – przekonuje Stowarzyszenie Wiosna.

Właśnie do takich osób co roku dociera z pomocą Szlachetna Paczka i to ich perspektywę stowarzyszenie chce włączyć do publicznej debaty stanie polskiego społeczeństwa w kryzysie.

Autorzy analizy  podkreślają, że ścieżki prowadzące do skrajnego ubóstwa są bardzo różne. Czasem przyczyną jest choroba, samotność lub nieporadność i brak systemowego wsparcia.

Pełna analiza znajduje się na stronie Szlachetnej Paczki tutaj

(JK, GN)

Fot: Szlachetna Paczka

W sierpniu padł kolejny rekord inflacji

Ponad 900 tys. dzieci doświadczyło ubóstwa, a 300 tys. żyje w skrajnym ubóstwie. Raport Szlachetnej Paczki o biedzie w Polsce