W sobotę 14 września br. rusza XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Na gości czeka moc atrakcji

XXV jubileuszowy festyn archeologiczny w Biskupinie odbędzie się 14-22 września br. Impreza ma przede wszystkim walor popularnonaukowy i edukacyjny. Głos Nauczycielski jest patronem medialnym wydarzenia.

W dotychczasowych edycjach imprezy (pierwsza odbyła się w 1955 r.) wzięły udział setki tysięcy turystów nie tylko z Polski. Każdy z dotychczasowych Festynów Archeologicznych poświęcony był innej problematyce. W tym roku organizatorzy połączą wątki tematyczne z poprzednich edycji.

„Na festynowej scenie zaprezentujemy wątki związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Opowiemy nie tylko o życiu, ale również o obrządku pogrzebowym i mumifikacji. Pokażemy, w jaki sposób transportowano blok piaskowca do budowy piramid. Pole bitwy zamieni się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkroczą również gladiatorzy. W obozach wojskowych zobaczycie broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Poznacie też barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski” – czytamy m.in. na stronie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Zaplanowano też inne atrakcje.

„Odwiedzimy również Daleki Wschód. W pawilonie herbacianym zaprezentujemy ceremonię parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologię Japonii. Do walki na polu bitwy staną również wojownicy wczesnośredniowieczni. Zaprezentujemy pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów – będziecie mogli przekonać się sami, czym różnił się ubiór Słowianina od Bałta, Wikinga czy Madziara. Będą tańce przy muzyce dawnej, koncerty, gry i zabawy. Zasmakujecie dawnej bałtyjskiej i słowiańskiej kuchni. Będzie również okazja do odbycia rejsu prawdziwą łodzią wikingów” – zachęcają organizatorzy.

Frajdą dla najmłodszych może być może być podróż do Ameryki Północnej i indiańskiej wioski. Odbędą się prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentują polscy archeolodzy. Będą też koncerty, warsztaty tańca oraz liczne gry i zabawy.

Już tylko dwa dni zostały do 🎂XXV Jubileuszowego Festynu Archeologicznego🎂❗️A w naszych wspominkach pozostały już tylko…

Opublikowany przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie Środa, 11 września 2019

Warto przypomnieć, że na trop pradawnego grodu w Biskupinie wpadł miejscowy nauczyciel – Walenty Szwajcer. To on zawiadomił badaczy przeszłości o niezwykłych obiektach w jeziorze biskupińskim i w tej sposób przyczynił się do odkrycia wielkiej archeologicznej sensacji. – Doniósł mi nauczyciel miejscowy, że odkrył dachy zatopionych domów. To był falochron (…) Przyjechałem na miejsce w 1934 r. i zauważyłem, że obiecuje to miejsce bardzo ciekawe wyniki – wspominał po wojnie prof. Józef Kostrzewski, który stał na czele ekipy archeologów, którzy odkopali i jako pierwsi opisali gród w Biskupinie. Do dziś jest on najstarszą poznaną osadą w Polsce i najsłynniejszym rezerwatem archeologicznym w Środkowej Europie.

Więcej na temat wydarzenia można przeczytać tutaj. A Pełny program Festynu Archeologicznego można znaleźć tutaj.

(GN)

***

Głos Nauczycielski jest jednym z patronów medialnych festiwalu

Fot: Muzeum Archeologiczne w Biskupienie/Facebook