W środę obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

W środę (24.03) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Data upamiętniająca ten dzień, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów wraz z ukrywającymi się u nich Żydami, została ustanowiona przez polski parlament w 2018 r. z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Pomoc udzielana Żydom przez polskich obywateli na terenie okupowanej przez Niemcy Polski miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny. W krajach znajdujących się pod okupacją niemiecką pomoc Żydom była karana. Jednak tylko na ziemiach polskich za wszelką pomoc Żydom groziła kara śmierci.

Polacy, ale także przedstawiciele innych krajów, którzy w czasie okupacji niemieckiej ratowali Żydów, otrzymują odznaczenie honorowe przyznawane od 1963 r. przez izraelski Instytut Yad Vashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów.

Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata są osoby nieżydowskiego pochodzenia, które podczas II wojny światowej okazały Żydom bezinteresowną pomoc. Na swojej stronie internetowej Yad Vashem podaje, że do 1 stycznia 2019 r. wyróżnił ponad 27 362 bohaterów, w tym 6 992 Polaków, którzy tworzą największą grupę Sprawiedliwych spośród obywateli 51 krajów świata.

Więcej na ten temat można przeczytać na portalu dzieje.pl.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia (Markowa – województwo podkarpackie)

„Czy to jest człowiek? – Wykluczenia we współczesnym świecie”. Muzeum Auschwitz ogłosiło nabór na konferencję edukacyjną