W środę (24.03) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Data upamiętniająca ten dzień, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów wraz z ukrywającymi się u nich Żydami, została ustanowiona przez polski parlament w 2018 r. z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.
Pomoc udzielana Żydom przez polskich obywateli na terenie okupowanej przez Niemcy Polski miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny. W krajach znajdujących się pod okupacją niemiecką pomoc Żydom była karana. Jednak tylko na ziemiach polskich za wszelką pomoc Żydom groziła kara śmierci.
24.03. – Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. #MuzeumPOLIN upamiętnia Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady na portalu Polscy Sprawiedliwi. 👉Tu niemal 1000 historii pomocy. 👉Zobacz https://t.co/VvlDZT9lPl pic.twitter.com/OcNFvt0ZlN
— POLIN Museum (@polinmuseum) March 24, 2021
Polacy, ale także przedstawiciele innych krajów, którzy w czasie okupacji niemieckiej ratowali Żydów, otrzymują odznaczenie honorowe przyznawane od 1963 r. przez izraelski Instytut Yad Vashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów.
24 marca – rocznica zamordowania rodziny Ulmów – jest dziś w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką. W tym wątku pokazujemy historie Sprawiedliwych związanych z historią obozu #Auschwitz. pic.twitter.com/8nUscTPM1H
— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) March 24, 2021
Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata są osoby nieżydowskiego pochodzenia, które podczas II wojny światowej okazały Żydom bezinteresowną pomoc. Na swojej stronie internetowej Yad Vashem podaje, że do 1 stycznia 2019 r. wyróżnił ponad 27 362 bohaterów, w tym 6 992 Polaków, którzy tworzą największą grupę Sprawiedliwych spośród obywateli 51 krajów świata.
Więcej na ten temat można przeczytać na portalu dzieje.pl.
(JK, GN)
Fot: Wikipedia (Markowa – województwo podkarpackie)