W środę przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. To wspólne święto ludzi teatru oraz widzów

W środę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. To wspólne święto ludzi teatru oraz widzów. Specjalne wydarzenia, spektakle, oprowadzania, zniżki na bilety i spotkania z aktorkami i aktorami – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez teatry z okazji MDT. Z tej okazji co roku publikowane są także specjalne orędzia ważnych postaci teatru. Tym razem napisali je laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Jon Fosse oraz reżyser teatralny Jakub Skrzywanek.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.

Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Odtąd Dzień Teatru jest koordynowany i obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata sceny. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. Autorem tegorocznego orędzia jest norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie literatury, Jon Fosse.

Nie przychodzi mi do głowy lepszy sposób łączenia przeciwieństw niż sztuka. Właśnie ona jest przeciwieństwem gwałtownego konfliktu, który, co zbyt często widzimy, znajduje swoje ujście w destrukcyjnych próbach zniszczenia obcego, tego niepowtarzalnie innego, nierzadko poprzez wykorzystanie najbardziej bestialskich odkryć nowej technologii. Czy to będzie terroryzm, czy to będzie wojna. […] Postanowiłem mówić o sztuce w ogóle, a nie wyłącznie o sztuce teatru, dlatego że w każdej dziedzinie sztuki, w każdej dobrej sztuce, w jej najgłębszej istocie, chodzi o to samo, chodzi o to, żeby to, co niepowtarzalne, osobliwe, stało się uniwersalne. Sztuka łączy niepowtarzalne z uniwersalnym w swoim wyrazie artystycznym. Nie poprzez usuwanie swoistości, tylko poprzez jej uwydatnianie, aby wyraźnie wybrzmiało to, co obce. To proste. Wojna i sztuka to przeciwieństwa. Wojna i pokój to przeciwieństwa. Sztuka to pokój” – napisał m.in. Jon Fosse.

Pełny tekst orędzia można znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego tutaj

Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (PO ITI) co roku wybiera autora/autorkę polskiego orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku napisał je reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie Jakub Skrzywanek.

Podobnie jak Fosse także Jakub Skrzywanek w swoim orędziu wyraził sprzeciw wobec wojny, ale także zachęca odbiorców, by znaleźli czas na marzenia.

„Nie odmawiajmy sobie czasu na marzenia. Zaufajmy, że podobnie jak kiedyś, to one mają moc naprawiania świata, one zmieniają bieg historii i one mogą sprawić, że przyszłość, która nadejdzie, może jeszcze być tą najlepszą i najwspanialszą (…) Marzę o tym, żeby nie bać się wojny, która jest tak blisko i którą tak wielu przepowiada. Marzę o tym, żeby ta wojna się skończyła. Żeby znów była niewyobrażalna, niemożliwa i nieakceptowalna. Żeby każde jej ponowne przepowiadanie budziło gniew i silny sprzeciw nas wszystkich. Marzę, żeby polski teatr był silny, wspierający i niezbędny – to fragment orędzia na Dzień Teatru, autorstwa Jakuba Skrzywanka.

Pełny tekst tego wystąpienia można przeczytać na stronie Instytutu Teatralnego tutaj

(GN)

Artur Tyszkiewicz: Postawa widzów jest dla nas bardzo budująca. Prawie każdy spektakl kończy się owacją na stojąco

Wojciech Rzehak, Ponury Polonista: Mam w sobie coś z buntownika antysystemowego