W środę rusza Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny – nowa inicjatywa edukacyjna w sieci

W środę 4 października startuje Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny. „To przestrzeń darmowego dostępu i możliwości wymiany najnowszej wiedzy, inspiracji, wyników badań w gronie osób związanych z pedagogiką i edukacją, w tym nauczycielek i nauczycieli oraz studentów i studentek kierunków społecznych” – przekonują pomysłodawcy przedsięwzięcia.  Inicjatorem projektu jest Prof. Roman Leppert, pedagog, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN i twórca Akademickiego Zacisza, a partnerem Fundacja Orange. Głos Nauczycielski znalazł się wśród podmiotów wspierających nowa inicjatywę.

Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny (WUP) to inicjatywa edukacyjna, która ma służyć podnoszeniu wiedzy z zakresu pedagogiki oraz prezentowaniu interesujących praktyk edukacyjnych. „W ramach projektu będą dostępne darmowe materiały, inspiracje, a wszystkie treści pogrupowane będą w trzy główne działy: myśl pedagogiczna, badania edukacyjne, praktyki edukacyjne. Towarzyszyć im będą polecane lektury oraz sylwetki pedagożek i pedagogów. Zasób materiałów będzie systematycznie udostępniany i rozbudowywany o nowe treści” – czytamy.

Do Wirtualnego Uniwersytetu Pedagogicznego można dołączyć pod tym linkiem: www.wup.edu.pl

Kluczowy element WUP to środowe spotkania Akademickiego Zacisza online (dostępne na Facebooku i YouTubie), czyli spotkań i inspiracji na tematy pedagogiczne w mediach społecznościowych, podczas których prof. Roman Leppert prowadzi rozmowy z cenionymi pedagogami, pedagożkami, autorami i autorkami książek, osobami pracującymi w obszarze edukacji. To także – jak przekonują pomysłodawcy – czas wymiany doświadczeń, inspiracji i refleksji w społeczności zainteresowanej współtworzeniem pedagogicznej i edukacyjnej rzeczywistości w Polsce, którą do tej pory zgromadziło Zacisze.

 – Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny został pomyślany jako wirtualna przestrzeń, w której możliwe będzie (współ)tworzenie wiedzy pedagogicznej w sposób adekwatny do potrzeb społeczeństwa sieci, czyli takiego, w którym coraz większa część naszego funkcjonowania ma miejsce w rzeczywistości cyfrowej. Charakterystyczna dla tego sposobu funkcjonowania jest partycypacja, uruchamiany projekt ma ją umożliwić w sposób większy od tego, który dotychczas zapewniało Akademickie Zacisze – mówi prof. Roman Leppert.

Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny będzie dla użytkowników i użytkowniczek przestrzenią do nieformalnego samokształcenia – bez ocen, indeksów, zaliczeń i kolokwiów. Daje dowolność wyboru tematów i materiałów według własnych preferencji i potrzeb.

– Celem edukacji jest kształtowanie życzliwej postawy wobec ludzi i świata. Świata, w którym uczymy się wspólnie oraz wzajemnie od siebie. Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny, to kwintesencja takiego sposobu działania. Powstaje z myślą o przyszłości pedagogiki i edukacji, jednocześnie sięgając do ich ważnych korzeni. Serdecznie zapraszam do udziału w tej inicjatywie – wyjaśnia Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Działania Wirtualnego Uniwersytetu Pedagogicznego wspierać będzie rada ekspercka, w
skład której wchodzą:

>> Dr Lidia Bielinis – adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego,

>> Monika Eilmes – liderka obszaru projektów unijnych reprezentująca naszą Fundację Orange,

>> Dr hab. Michał Klichowski – profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

>> Dr Marek Michalak – prowadzący Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w latach 2008-2018,

>> Dr hab. Piotr Zamojski – profesor na Wydziale Nauk Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

(GN)

“Przestrzeń wymiany wiedzy i inspiracji”. Rusza Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny – nowa inicjatywa edukacyjna

Prof. Roman Leppert, twórca Akademickiego Zacisza: Jestem sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem…