W warszawskim Wawrze powstaje „Muzeum z Klasą” czyli pierwsze muzeum szkoły w Polsce

Muzeum z Klasą nie będzie zwykłym muzeum. W odtworzonej sali lekcyjnej sprzed 100 lat będą prowadzone żywe lekcje historii dla uczniów, warsztaty i spotkania dla rodziców i nauczycieli. – Już zaczęliśmy tworzyć zasoby placówki. Każdy może przyjść z pamiątkami: świadectwami, zeszytami, książkami – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii, która wymyśliła i realizuje ten projekt.

Powstanie muzeum ogłosili przedstawiciele Fundacji oraz Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer. – To będzie miejsce, które będzie integrowało lokalną społeczność. Powstaje w budynku, który ponad 100 lat temu zbudowali mieszkańcy Wawra, by zadbać o edukację swoich dzieci. Dziś, razem z Fundacją, pracujemy nad tym, by nadal było to miejsce dla wszystkich mieszkańców – mówi Norbert Szczepański.

– Już dziś można przyjść do przyszłej siedziby Muzeum z Klasą i wesprzeć nasze archiwum poprzez pozostawienie zdigitalizowanych zapisów własnych historii – mówi prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii. – Do zasobów naszej kolekcji Muzeum z Klasą dołączyły właśnie prace pochodzące z konkursu literackiego „Szkoła Życia”, gdzie historia opowiadana jest z perspektywy ucznia – dodaje.

Najciekawsze prace zostaną wydane w formie książki. Każdy może wesprzeć jej wydanie – zbiórka pieniędzy ruszyła tutaj. 

Muzeum z Klasą będzie miało swoją siedzibę w najstarszej szkole na warszawskim Wawrze – Murowance. Otwarcie Muzeum planowane jest 14 października 2023 r. – w 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego ministerstwa oświaty w Europie. 

Do tego czasu Fundacja na rzecz Wielkich Historii planuje zgromadzić eksponaty, takie jak mapy, podręczniki, przybory z początku wieku, a także określić strategię rozwoju Muzeum i co najważniejsze – zbudować społeczność wokół niego, między innymi poprzez konsultacje społeczne z mieszkańcami i szkołami na terenie Wawra.

(GN)

Powstał film o Muzeum ZNP w Pilaszkowie. „To opowieść o dawnej szkole”