Powstał film o Muzeum ZNP w Pilaszkowie. „To opowieść o dawnej szkole”

Każde muzeum opowiada jakąś historię. Muzeum ZNP opowiada o dawnej szkole. Myślę, że dla wszystkich będzie to opowieść pełna emocji, miłych wspomnień, sentymentów. Do zobaczenia w Pilaszkowie – mówi w filmie Dariusz Szlawski, kustosz muzeum. Film miał właśnie swoją premierę na YouTube.

„Nowy rok szkolny rozpoczynamy premierą filmu promującego Muzeum ZNP w Pilaszkowie” – poinformował na Facebooku Okręg Łódzki ZNP. Czterominutowy filmik można obejrzeć poniżej, a zdjęcia z jego powstawania znajdują się tutaj.

Do odwiedzenia muzeum zaprasza na początku filmu Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP. Po wnętrzach placówki oprowadza z kolei Dariusz Szlawski, kustosz muzeum, który jednocześnie opowiada o jego zbiorach.

Przypomnijmy, że Muzeum Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pilaszkowie mieści się w budynku dawnej szkoły wzniesionym w początkach XX wieku. To w tym miejscu odbył się 1 października 1905 r. tajny zjazd nauczycielski, na którym powołano Związek Nauczycieli Ludowych. Od tego wydarzenia datuje się historia Związku Nauczycielstwa Polskiego (w tym samym roku w Krakowie powołano także Krajowy Związek Nauczycielstwa Ludowego w Galicji – grudzień 1905 r.).

W jednej z sal muzeum znajduje się ekspozycja poświęcona działalności wydawniczej Związku, można podziwiać nie tylko okładki Głosu Nauczycielskiego z pierwszych lat działalności naszego czasopisma, lecz także stylizowane wnętrze dawnego gabinetu redakcyjnego.

– Wystawa Głos Nauczycielski i Nasza Księgarnia prezentuje dorobek wydawniczy ZNP na przestrzeni okresu międzywojennego. Dorobek imponujący, który w statystyce obejmuje około 500 książek wydanych w tym okresie. Także dziesiątki czasopism adresowanych przede wszystkim do nauczycieli oraz dzieci i młodzieży. ZNP był prekursorem wydawnictw dla najmłodszych czytelników – przypomina Szlawski w filmie.

– Cieszymy się bardzo, że kolebka ZNP znajduje się w naszej gminie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tego pięknego i ciekawego miejsca, a także innych atrakcji ziemi łowickiej – mówi Beata Orzeł, sekretarz gminy Łowicz.

Muzeum ZNP w Pilaszkowie doczekało się wcześniej swojego albumu, którego autorami są Dariusz Szlawski i Mariusz Świątczak.

(JK, GN)

Fot: Screen

Nasz patronat: Ukazał się album prezentujący zbiory Muzeum ZNP w Pilaszkowie

Okręg Łódzki ZNP zaprasza na wycieczkę online do Muzeum Związku w Pilaszkowie

Historia ZNP to historia polskiej szkoły. Dziś mija 114 lat od zjazdu w Pilaszkowie

Jak Związek zapewnił nauczycielom w II RP fachową literaturę, a dzieciom i młodzieży – „tanie i dobre książki”