Okręg Łódzki ZNP zaprasza na wycieczkę online do Muzeum Związku w Pilaszkowie

Choć obostrzenia związane z pandemią obowiązują i muzea są zamknięte, to nic nie stroi na przeszkodzie by zwiedzać je wirtualnie. Okręg Łódzki ZNP zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia z Muzeum ZNP w Pilaszkowie koło Łowicza wraz z opisami dotyczącymi zgromadzonych eksponatów.

 „Rekonstrukcja sali lekcyjnej z przełomu lat 20. i 30. XX wieku, z kolekcją autentycznych mebli szkolnych oraz pomocy dydaktycznych” – czytamy pod jednym ze zdjęć.  „Ławki szkolne wprowadzane do polskich szkół od 1927 roku. Eksponaty zostały wykorzystane na planie serialu >>Młody Piłsudski<< „– wyjaśnia inny podpis. W ten sposób można wirtualnie zwiedzić poszczególne izby i poczuć klimat starej wiejskiej szkoły.

Muzeum Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pilaszkowie mieści się w budynku dawnej szkoły wzniesionym w początkach XX wieku. „Liczne modernizacje obiektu na przestrzeni kolejnych dekad zatarły nieco pierwotną formę budynku. Co najważniejsze jednak udało się ocalić obiekt, a w jego wnętrzu, które zachowało oryginalny układ pomieszczeń zgromadzić unikatowe zbiory pamiątek historycznych, ilustrujących dzieje polskiej oświaty i Związku Nauczycielstwa Polskiego – jednego z najstarszych związków zawodowych na ziemiach polskich” – przypomina Okręg Łódzki ZNP.

W jednej z sal muzeum znajduje się ekspozycja poświęcona działalności wydawniczej Związku, można podziwiać nie tylko okładki Głosu Nauczycielskiego z pierwszych lat działalności naszego czasopisma, lecz także stylizowane wnętrze dawnego gabinetu redakcyjnego.

Więcej zdjęć i informacji o Muzeum ZNP w Pilaszkowie można znaleźć tutaj. Po zniesieniu lockdownu muzeum warto odwiedzić w realu.

(JK, GN)

Fot: Okręg Łódzki ZNP/Facebook

Dla polskiej szkoły i wolności! 115 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego – wszystko zaczęło się w pamiętnym 1905 r.

Historia ZNP to historia polskiej szkoły. Dziś mija 114 lat od zjazdu w Pilaszkowie

A. Boroń: Chcemy przypomnieć bohaterów zapomnianych. Planujemy utworzenie szlaku poświęconego TON i muzeum