W weekend minęła 15. rocznica śmierci Stanisława Lema. We wrześniu będziemy obchodzić setną rocznicę jego urodzin

27 marca, minęła 15. rocznica śmierci Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, najszerzej tłumaczonego polskiego autora. 12 września będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin autora „Solaris”. 2021 rok został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Lema.

Stanisław Herman Lem urodził się we Lwowie 13 września 1921 roku, choć w akcie urodzenia przesądni rodzice wpisali jednak 12 września. Zmarł 27 marca 2006 w w Krakowie. 4 kwietnia 2006 zgodnie z jego ostatnią wolą urna z prochami została złożona na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. 

Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej, futurolog, felietonista, filozof. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. 

„Solaris”, „Cyberiada”, „Głos Pana” czy „Bajki robotów” do dziś fascynują i inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy z jego twórczości są obecne w kulturze masowej, np. w grach komputerowych. Charakterystyczne dla literatury Lema są wątki związane z pojawieniem się na naszej planecie przybyszów z Kosmosu, wojny gwiezdne, „bunty robotów” skierowane przeciwko ich twórcom.

W 1980 r. Stanisław Lem był rozważany jako jeden z polskich kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Ostatecznie nagrodę otrzymał Czesław Miłosz. Dzieła Lema zawierały mnóstwo odniesień do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat. Wiele jego uważanych za fantazje przewidywań właśnie się spełnia. Jubileuszowym hasłem promującym setną rocznicę urodzin polskiego pisarza są słowa „Widziałem przyszłość”.

Więcej na temat wydarzeń rocznicowych związanych z Rokiem Stanisława Lema można przeczytać na portalu dzieje.pl.

Dodajmy jeszcze, że Stanisław Lem jest też patronem co najmniej kilku szkół w Polsce. Imię pisarza przyjęły w swojej nazwie m.in.: Liceum Ogólnokształcące w Stanisławowie Pierwszym (Mazowsze), Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skwierzynie (Lubuskie), V Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie (Zachodniopomorskie) czy Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bibicach (Małopolska).

(JK, GN)

Fot: Wikipedia

Lem, Różewicz, Baczyński, pracownicy służby zdrowia… Patroni roku 2021