W Zakopanem rok szkolny rozpocznie się jednak 1 września. Miasto wycofuje się z wcześniejszych decyzji

Zajęcia stacjonarne w szkołach w Zakopanem rozpoczną się od 1 września – poinformował w specjalnym oświadczeniu burmistrz miasta Leszek Dorula. Wcześniej Zakopane ze względu na koronawirusa planowało naukę zdalną przez pierwsze cztery tygodnie września, sanepid zmienił jednak w tej sprawie zdanie. Decyzję o rozpoczęciu nauki w szkołach 28 września skrytykowali też minister edukacji Dariusz Piontkowski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i kurator oświaty Barbara Nowak. Wszyscy oni zarzucili, władzom Zakopanego, że działają bezprawnie.

„Miasto podtrzymuje, że wcześniejsza decyzja była słuszna z powodów epidemiologicznych. Musimy jednak dostosować się do nowego stanowiska sanepidu” – oświadczył burmistrz Zakopanego

„Ze względu na panującą w naszym regionie sytuację epidemiologiczną, decyzja o wyrażeniu zgody na zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach była słuszna” – napisał burmistrz Zakopanego. „Niemniej jednak, w związku ze zmianą opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, musimy dostosować się do nowego stanowiska, które przewiduje rozpoczęcie zajęć stacjonarnych w szkołach z dniem 1 września 2020 r.” – zaznaczył Dorula.

Ze względu na panującą w naszym regionie sytuację epidemiologiczną, decyzja o wyrażeniu zgody na zawieszenie zajęć…

Opublikowany przez Zakopane Czwartek, 27 sierpnia 2020

 

Burmistrz podkreślił w oświadczeniu, że decyzja władz miasta o tym, że zajęcia stacjonarne w zakopiańskich szkołach rozpoczną się dopiero 28 września, a do tego czasu uczniowie mieli odbywać naukę zdalną, „podjęta została w trosce o zdrowie dzieci, młodzieży i nauczycieli w szkołach na terenie Gminy Miasta Zakopane”.

„Wyrażamy głębokie przekonanie, że późniejszy powrót do nauczania stacjonarnego po okresie wakacyjnym jest najlepszym sposobem na powstrzymanie rozwoju pandemii koronawirusa” –napisał burmistrz Zakopanego.

Leszek Dorula w oświadczeniu poinformował, że w czwartek otrzymał pismo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Zakopanem zmieniające wcześniejszą pozytywną opinię na temat zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest burmistrz miasta. Decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych i prowadzeniu ich w formie zdalnej w okresie od 1 do 25 września 2020 roku podjęto na wniosek dyrektorów zakopiańskich szkół podstawowych.

Wniosek ten – przekonują władze Zakopanego – wcześniej uzyskał pozytywną opinię państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Zakopanem, wyrażoną telefonicznie wiceburmistrz Zakopanego Agnieszce Nowak-Gąsienicy oraz naczelnik Wydziału Oświaty Anecie Zwijacz-Kozicy.

(JK, GN)

Szef MEN: Władze Zakopanego działają bezprawnie w sprawie zamknięcia szkół po 1 września