Warszawa przekaże uczniom rządową nagrodę za szczepienia

Miasto Stołeczne Warszawa ma pomysł, co zrobić z nagrodą, jaką rząd wypłaca samorządom, w których zaszczepiło się najwięcej mieszkańców. Pieniądze mają trafić do uczniów

Chodzi o rządowy konkurs Gmina na Medal, w ramach której pierwsze 500 gmin, które przekroczą próg 67 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców otrzymają po 100 tys. zł. “Konkurs Gmina na Medal #SzczepimySię kończy się w momencie uzyskania przez 500 gmin poziomu 67 proc. zaszczepionych mieszkańców lub 31 grudnia 2021 r. Osoba zaszczepiona to mieszkaniec danej gminy, który otrzymał pełny cykl szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie rządowym.

W grupie Gmin na Medal właśnie znalazła się Warszawa.

“Uwaga! Rzadka sprawa! Rząd przekaże Miastu Stołecznemu Warszawa pieniądze! Dzięki temu, że szczepienia w stolicy idą sprawnie, znaleźliśmy się w gronie 100 samorządów, które najszybciej przekroczyły próg 67 proc. mieszkańców w pełni zaszczepionych. Na dziś poziom wyszczepienia w stolicy to 68 proc.” – poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Z danych rządowych wynika, że Warszawa znalazła się na piątym miejscu listy gmin z największym odsetkiem wyszczepionych mieszkańców. Pierwsze miejsce zajmuje Podkowa Leśna (69,7 proc.), drugie – Wronki (69,1 proc.), trzecie – Ustronie Morskie (68,5 proc.), a czwarte – Raszyn (68,3 proc.). Próg 67 proc. przekroczył też Poznań (67,4 proc.). To oznacza, że póki co, jedynie sześć samorządów w Polsce może liczyć na rządową nagrodę.

Lista samorządów dostępna jest TUTAJ.

Warszawa zamierza przekazać pozyskane w ten sposób środki na pomoc dla uczniów. “Przy miliardach, które rząd odbierze nam poprzez #PolskiROZKład, 100 tys. zł nagrody to niewiele. Ale wystarczy, żeby zrobić coś dobrego. Przeznaczymy je na wsparcie psychologiczne dla uczniów. Coraz bardziej potrzebne w dobie pandemii, a dramatycznie niedofinansowane przez rząd” – poinformował prezydent stolicy.

Niewykluczone, że rządowy konkurs zakończy się klapą i nie uda się do końca roku zebrać aż 500 gmin, które osiągnęły poziom zaszczepienia minimum 67 proc. Obecnie gmina zajmująca 500. miejsce, czyli Proszowice w woj. Małopolskim, ma poziom wyszczepienia zaledwie 51,7 proc.

(PS, GN)