Warszawa. ZNP i nauczyciele protestują przeciwko wydłużeniu pracy przedszkoli w wakacje

Nauczyciele przedszkolni w tym roku po raz kolejny muszą liczyć na najkrótszy ze wszystkich pedagogów urlop – wynika z planów miasta stołecznego Warszawa. Będą to zaledwie dwa tygodnie. ZNP protestuje.

13 stycznia 2021 r.  przedszkola i szkoły podstawowe, w których funkcjonują oddziały przedszkolne prowadzone przez m.st. Warszawę otrzymały z Wydziałów Oświaty i Wychowania drogą elektroniczną informację dotyczącą organizacji opieki wakacyjnej w warszawskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2020/2021.

W ubiegłym roku w szczególnym czasie epidemii koronawirusa, aby zminimalizować mieszanie się dzieci  z różnych placówek zrezygnowano z tzw. dyżurów wakacyjnych, w tym roku również. W środowisku pracowników przedszkoli zawrzało. Prezesi warszawskich oddziałów ZNP podobnie jak w roku ubiegłym napisali list do wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej.

 – Ci nauczyciele pracują od maja non stop do teraz. Oni też mają rodziców, oni też mają dzieci – komentowała Urszula Woźniak, prezes Oddziału ZNP Warszawa Mokotów Ursynów Wilanów w radiu Eska. – Mają 35 dni urlopu w tym roku i bywa, że mają 25 dni zaległego urlopu. To jest tydzień nieobecności nauczyciela w ciągu każdego miesiąca w całym roku – podkreśliła.

Dlatego ZNP proponuje miesięczną przerwę w funkcjonowaniu placówek przedszkolnych – To pozwoliłoby na wykorzystanie zaległych urlopów, sporządzenie planów urlopowych przez dyrekcję, przygotowanie do nowych zajęć oraz wykonanie niezbędnych konserwacji i remontów tak, aby dzieci były bezpieczne – zaznacza Urszula Woźniak i dodaje, że pod propozycją miesięcznych urlopów podpisują się także dyrektorzy i nauczyciele.

ZNP podkreśla, że nauczyciele w przedszkolach mają prawo czuć się zagrożeni. Nie zorganizowano dla nich masowego testowania na koronawirusa. Nie kwalifikują się też do grupy szczepień z pozostałymi nauczycielami.

Cały list prezesów stołecznych oddziałów ZNP do wiceprezydent Renaty Kaznowskiej, odpowiedzialnej za edukację znajduje się tutaj.

(JK, GN)

Urlopy i praca w przedszkolach w wakacje. ZNP przypomina o uprawnieniach nauczycieli

Warszawa chce ograniczyć urlopy w przedszkolach do 2,5 tygodnia