We wtorek 14 lutego obchodzimy Walentynki. Święto ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników

Walentynki cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków – w tym roku obchodzić je będzie niemal 40 proc. badanych. Jednak ze względu na wszechobecną drożyznę czeka ich skromny Dzień Zakochanych. Ponad 60 proc. Polaków wyda na tegoroczne Walentynki poniżej 100 zł. Takie wnioski płyną z sondażu firmy badawczej GfK.

Mimo że Święty Walenty to patron zakochanych, to w rzeczywistości jego dzień jest tak naprawdę wielkim świętem miłości. Ze względu na pozytywną atmosferę do wspólnego celebrowania chętnie przyłączają się również dzieci. Najmłodsi świętują w szkołach i przedszkolach. Dużą popularnością cieszy się co roku „poczta walentynkowa”.

Według danych GfK w tym roku Walentynki uczci 39 proc. ankietowanych. Niestety,  tutaj również widoczny jest wyraźny wpływ inflacji. – Od kilku miesięcy Polacy zaciskają pasa i ograniczają zbędne wydatki, dlatego czeka nas skromny Dzień Zakochanych. Zdecydowana większość obchodzących Walentynki – aż 61 proc. – przeznaczy na nie mniej niż 100 zł. Jedynie co dziesiąty badany planuje wydatki powyżej 200 zł, głównie są to osoby młode, między 15. a 29. rokiem życia – zaznacza Anna Szwedowska, consultant w GfK.

Z danych GfK wynika, że najczęściej wybieranym sposobem na uczczenie Dnia Zakochanych jest wręczenie bliskiej osobie upominku, co zamierza zrobić blisko 50 proc. badanych. Innym popularnym pomysłem jest zjedzenie uroczystego posiłku.

– Spośród osób obchodzących Walentynki, co czwarty Polak przygotuje odświętny obiad lub kolację w domu, a co piąty zaplanował wyjście do restauracji, kawiarni czy baru. Prawie co trzeci mężczyzna sprezentuje bliskiej osobie kwiatek – mówi Anna Szwedowska. – Zauważamy także wyraźne różnice w zależności od wieku badanych. Wśród młodszych Polaków sporą popularnością cieszą się wyjścia do kina czy teatru, z kolei osoby powyżej 60. roku życia często decydują się na zakup kwiatka – dodaje ekspertka GfK. Jedną z rzadziej planowanych walentynkowych atrakcji są wyjścia do SPA, na masaż lub do sauny – wybierze je zaledwie 5 proc. Polaków.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Onetu wynika z kolei, że 32,2 proc. badanych w ogóle nie będzie obchodzić walentynek. 8,1 proc. jeszcze nie zdecydowało, jak spędzi ten dzień, a 3,9 proc. nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. 55,8 proc., przyznało, że zamierza celebrować święto zakochanych.

Historia Walentynek sięga czasów pogańskich, kiedy to w starożytnym Rzymie 14 lutego hucznie obchodzono wigilię Luperkaliów, świętowanych na cześć Fauna, bożka płodności. W VI wieku papież Gelazy zastąpił je świętem liturgicznym na część męczennika i patrona miłości, Walentego, który został stracony za to, że wbrew prawu udzielał w tajemnicy ślubu zakochanym parom.

Historia walentynek w Polsce sięga lat 90. XX wieku. Jednak już dużo wcześniej obchodzono Sobótkę – pogańskie święto miłości, ognia, wody i namiętności. Podczas tych pogańskich obrzędów tańczono, skakano przez ogień czy wrzucano wianki do wody.

Do najpopularniejszych w Polsce zwyczajów walentynkowych należy wysyłanie kartek z miłosnym wyznaniem, obdarowywanie ukochanej osoby prezentami i wspólne wyjście do kina lub na romantyczną kolację.

(GN)

Ruszyła ostatnia tura ferii zimowych. Wypoczynek rozpoczęli m.in. uczniowie na Mazowszu