We wtorek 24 stycznia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Edukacji

We wtorek 24 stycznia pod hasłem „Inwestować w ludzi, priorytetowo traktować edukację” obchodzimy Międzynarodowy Dzień Edukacji, w tym roku dedykowany prawom afgańskich dziewcząt i kobiet pozbawionym przez rządy Talibów wszelkich praw do uczestnictwa w edukacji.

Międzynarodowy Dzień Edukacji został ustanowiony w 2018 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby podkreślić znaczenie edukacji dla pokoju i rozwoju.

„Edukacja na świecie od lat pozostaje w sytuacji kryzysowej: 6 na 10 dzieci w wieku 10 lat nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem prostej historii; 244 mln dzieci i młodzieży nie chodzi do żadnej szkoły, a liczba pracujących młodych ludzi spadła w 2020 r. o 34 mln, co procentowo oznacza wskaźnik o wiele wyższy niż w przypadku dorosłych. Poziom niedoinwestowania edukacji zagraża naszej wspólnej przyszłości” – alarmuje Polski Komitet ds. Unesco.

“Wysokiej jakości edukacja to najmądrzejsza i najskuteczniejsza inwestycja w naszą wspólną przyszłość. Jednak zbiorowy postęp w tym względzie wyhamował, a na całym świecie nasilają się ataki na edukację” – czytamy m.in. w oświadczeniu wydanym przez Komisję Europejską oraz przez Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i wiceprzewodniczącego KE Josepa Borrella.

Międzynarodowy Dzień Edukacji co roku ma inne przesłanie. Pierwsze obchody odbyły się 24 stycznia 2019 roku w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, a ich tematem było „Edukacja: kluczowy czynnik inkluzji i wzmocnienia społecznego”. Drugie obchody tego wydarzenia odbywały się pod hasłem „Uczenie się dla ludzi, planety, dobrobytu i pokoju”. Przesłaniem trzeciego Międzynarodowego Dnia Edukacji była „Odbudowa i przywrócenie do życia edukacji dla pokolenia COVID-19”. Czwarty Międzynarodowy Dzień Edukacji odbył się pod hasłem „Zmiana kursu, transformacja edukacji”.

W 2023 roku hasło przewodnie MDE to „inwestowanie w ludzi i priorytetowe traktowanie edukacji”. Świadczy ono o woli skoncentrowania działań politycznych na edukacji i przełożenia zobowiązań oraz globalnych inicjatyw na konkretne działania.

Tradycyjnie, w Międzynarodowym Dniu Edukacji planowana jest także prezentacja najnowszego Raportu nt. stanu edukacji na świecie (Global Education Monitoring Report)

(GN)

Komisja Europejska: “Istnieje pilna potrzeba zapewnienia finansowania edukacji”. Ważne oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji

UNESCO: „244 mln dzieci i młodzieży nie chodzi do żadnej szkoły”. 24 stycznia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Edukacji