We wtorek 6 lutego będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

We wtorek 6 lutego 2024 r. będziemy świętować Dzień Bezpiecznego Internetu. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), obchodzony 6 lutego, to okazja, by pokazać najmłodszym, jak bezpiecznie poruszać się w sieci, a dorosłym przekazać wiedzę o sposobach ich ochrony przed internetowym złem. Koordynatorami obchodów w Polsce są NASK – Państwowy Instytut Badawczy i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Pokazową lekcję dla czwartoklasistów, jak w internecie odróżnić prawdę od fałszu, fakt od opinii poprowadzą 6 lutego 2024 r., ekspertka NASK Ewa Domańska i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Blisko połowa nastolatków, jak wynika z badań NASK, spotyka się w internecie z sytuacjami, kiedy ich znajomi są atakowani i wyzywani. Co trzeci zetknął się w sieci z poniżaniem i ośmieszaniem.

Z badań prowadzonych regularnie przez NASK wynika, że wydłuża się dzienny czas, jaki nastolatki spędzają w sieci i wynosi teraz średnio 5h 36 min. (w 2020 r. – 4h 50 min.) Ponad 2/3 młodych internautów zauważa, że w sieci problemem jest mowa nienawiści i bezkarność tych, którzy jej używają. Ponad 40 proc. twierdzi, że nie można odróżnić w niej treści prawdziwych od fałszywych. Prawie co trzeci nastolatek wykazuje się wysokim natężeniem wskaźników problematycznego użytkowania internetu (PUI).

Obchody DBI z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, angażując we wspólne działania uczniów, nauczycieli, rodziców, lokalne społeczności, pedagogów i edukatorów. W 2023 roku zorganizowano aż 4675 lokalnych inicjatyw, a wszystkie działania związane z DBI objęły blisko trzy miliony osób!

W 2023 roku organizatorzy przygotowali 19 webinarów, w których udział wzięło 4 300 przedstawicieli placówek oświatowych, 32 lekcje online i 10 spektakli dla dzieci, w których uczestniczyło aż 276 000 uczniów!

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie lokalnych inicjatyw edukacyjnych organizowanych w całej Polsce zaplanowane zostały aż do końca marca br. Wśród nich są m.in.:

>> webinary dla nauczycieli, które przybliżą im najnowsze kierunki profilaktyki zagrożeń online. Wszystkie webinary są bezpłatne, a ich celem jest prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w sieci. Harmonogram i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html

>> lekcje online, do których szkoły mogą zgłaszać zainteresowane klasy. Lekcje są bezpłatne i organizowane prawie codziennie od 7 lutego aż do końca marca. Harmonogram i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/lekcjeonline.html 

>> materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które można pobrać ze strony: https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html 

Na stornach wydarzenia można znaleźć informacje o wszystkich inicjatywach organizowanych w ramach DBI: https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html

Podobnie jak w poprzednich latach, w ramach obchodów DBI odbędzie się konferencja skierowana do przedstawicieli oświaty, profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz mediów. Specjaliści uczestniczący w konferencji przedstawią wyniki badań oraz podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat wyzwań związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.

Wydarzenie jest organizowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet tworzone przez NASK – PIB i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Przedsięwzięcie to zostało zapoczątkowane w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej i dziś jest kontynuowane jako część unijnego programu „Digital Europe”. Głównym Partnerem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest Fundacja Orange, a Partnerami – Google, Meta, Samsung, Związek Cyfrowa Polska i Librus. Honorowy patronat objęły: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzeczniczka Praw Dziecka.

(GN)

NASK: Nastolatki korzystają z Internetu średnio 5 godzin i 36 minut w dni powszednie. Czego nie wiedzą rodzice?

We wtorek obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Działajmy razem”