We wtorek 6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

W tym dniu miliony ludzi na całym świecie jednoczą się pod hasłem „Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu”. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. DBI już dawno wykroczył poza grupę krajów członkowskich UE i obecnie obchodzony jest już w ponad 180 krajach na całym świecie.

DBI odbywa się pod hasłem ,,Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu”, a tegoroczna 21. edycja inicjatywy skupia się na założeniach europejskiej Strategii na Rzecz Lepszego Internetu dla Dzieci. Celem Strategii jest poprawa jakości usług cyfrowych i przystosowanie ich dla najmłodszych użytkowników, a także gwarancja ochrony i szanowania dzieci w Internecie.

Z okazji DBI wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i Ewa Domańska, specjalistka NASK, poprowadzili lekcję dla czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 220 im. Stanisława Kopczyńskiego w Warszawie. W Dniu Bezpiecznego Internetu młodzież uczyła się, jak odróżnić w sieci prawdę od fake newsów.

Jak podkreśla minister cyfryzacji, nauczanie krytycznego myślenia to jedna z kluczowych kompetencji cyfrowych.

– Rozmawialiśmy z uczniami o tym, czym różni się prawda od fałszu, ale też jak odróżnić prawdę od np. czyjejś opinii. To tym bardziej ważne, że niekiedy coś, co wydaje nam się prawdziwe, po wnikliwej analizie, okazuje się być fałszem. Dzieci przyswajają dziś ogrom informacji, także tych pochodzących z sieci i powinny wiedzieć, że nie warto wierzyć we wszystko, co przeczytają w internecie – wyjaśnił Krzysztof Gawkowski.

W czasie lekcji przeprowadzono również eksperyment, który był swego rodzaju „głuchym telefonem”. Taka zabawa, jak dodaje specjalistka z NASK, to doskonały przykład tego, jak zmienia się informacja, która przeszła przez wiele uszu. „Istotne jest też to, że nie zawsze ktoś chce nas wprowadzić w błąd. Czasem przekaz z jakiegoś powodu jest zniekształcany i to również prowadzi do powstania dezinformacji.

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zachęcał również uczniów, aby pod okiem rodziców i nauczycieli, zaglądali do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, gdzie można znaleźć wiele materiałów dotyczących cyfrowej higieny, zasad bezpiecznego poruszania się w sieci i tego, jak odróżnić informację od fake newsa.

– Musimy edukować młode pokolenie, mając jednak na uwadze fakt, że sami, jako dorośli, też czasem padamy ofiarą dezinformacji. Dzieci są znacznie bardziej narażone na tego typu zjawiska, szczególnie w mediach społecznościowych. Dziś spotykamy się z uczniami jednej ze stołecznych szkół, ale wierzę, że takie zajęcia będą odbywać się w każdej szkole i każde dziecko będzie miało szansę pogłębić wiedzę z tego obszaru, by czuć się w sieci pewniej i bezpieczniej – podsumował minister.

W 2024 r. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 6 lutego i stanowi on zarazem inaugurację wielu działań i inicjatyw, które zaplanowano aż do końca marca br. Wszelkiego rodzaju inicjatywy edukacyjne, których celem jest promocja bezpiecznego korzystania z sieci, są głównym elementem DBI.

Na stronie wydarzenia dostępna jest interaktywna mapa inicjatyw, w której już teraz znajduje się ponad 2500 wydarzeń.

Materiały edukacyjne związane z DBI – w tym scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży – dotyczących bezpieczeństwa w Internecie można znaleźć tutaj

(GN)

We wtorek 6 lutego będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu 2024