We wtorek 8 lutego będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu

Czy w dobie ekranów można budować wartościowe relacje? Jak wychowywać cyfrowych obywateli, odpowiedzialnych i krytycznych wobec proponowanych treści? Jakie narzędzia wykorzystać, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i nastolatków w świecie online? To tylko kilka z pytań, na które będą poszukiwali odpowiedzi uczestnicy obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu – już 8 lutego.

Uroczyste obchody rozpoczną się od konferencji online 8 lutego o godz. 17.00. Wydarzenie będzie dostępne na stronie dbi.pl, a także na Facebooku i YouTube, nie wymaga rejestracji. Wśród panelistów znajdzie się m.in. Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz, polonista i wychowawca II klasy liceum, podzieli się swoim doświadczeniem z pracy z młodzieżą w trybie pandemicznym w wystąpieniu: „Relacje w onlajnach, czyli czy i jak budować bezpieczne więzi w klasie czarnych ekranów?”

Natomiast od 9 lutego do 3 marca organizatorzy zapraszają na cykl webinarów dla rodziców i nauczycieli, a także lekcji online i spektakli dla dzieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę  – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

„Dzień Bezpiecznego Internetu to nie tylko konferencja i oferta edukacyjna dla dorosłych i dzieci – prawdziwą siłą tej akcji jest włączanie lokalnych organizatorów. Przez luty i marzec w tysiącach szkół, bibliotek, ośrodków kultury i innych instytucji z całej Polski organizowane są zajęcia i projekty poświęcone bezpieczeństwu młodzieży w sieci. Z roku na rok tych inicjatyw jest coraz więcej”– mówi Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W obchody DBI jak co roku aktywnie włączają się szkoły, biblioteki i inne placówki z całej Polski, a także – co najważniejsze – uczniowie, którzy zgłaszają i realizują własne pomysły dotyczące bezpiecznego, aktywnego i kreatywnego korzystania z internetu. Jak dotąd zgłoszono ponad 3000 inicjatyw, ale ich liczba rośnie z dnia na dzień. Zgłoszenia można przesyłać do końca marca.

Obchody DBI zostały objęte honorowym patronatem przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

(GN)

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

We wtorek obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Pamiętajmy o zagrożeniach czyhających w sieci