We wtorek Olga Tokarczuk odbierze literackiego Nobla

W Sztokholmie Olga Tokarczuk oraz Peter Handke odbiorą we wtorek z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty noblowski medal oraz dyplom. Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla za 2018 rok, a Handke za rok 2019.

Ceremonia wręczenia nagród Nobla zacznie się o godz. 16.30 w sztokholmskiej filharmonii. Poza Tokarczuk nagrody Nobla otrzyma także dwunastu noblistów z pozostałych dziedzin. Oddzielna ceremonia odbędzie się w Oslo, gdzie wręczona zostanie Pokojowa Nagroda Nobla.

W wielu polskich miastach zaplanowane są liczne wydarzenia związane z odebraniem literackiej nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. W planach pojawiły się między innymi transmisje z gali, wieczór noblowski, czy wspólne czytanie książek polskiej noblistki.

Po oficjalnej gali nobliści spotkają się na bankiecie, będącym ukoronowaniem wtorkowej uroczystości.

Przypomnijmy, że w ostatnią sobotę w siedzibie Szwedzkiej Akademii w Sztokholmie odbyła się ceremonia wygłoszenia przez tegorocznych laureatów literackiej Nagrody Nobla wykładów noblowskich.

“Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy”. Olga Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski

Olga Tokarczuk jest piątą laureatką literackiej nagrody Nobla z Polski. Została uhonorowana za 2018 rok. Swoją decyzję Akademia Szwedzka ogłosiła w 2019 roku. Wcześniej ta prestiżowa nagroda trafiła do Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta.

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

(JK, GN)

Fot: Olga Tokarczuk/Twitter