We wtorek 22 kwietnia 2025 roku obchodzimy 55. Światowy Dzień Ziemi, którego hasłem przewodnim jest „Nasza Moc, Nasza Planeta”. To coroczne wydarzenie, angażujące miliony ludzi na całym świecie, jest wyjątkową okazją do refleksji nad kondycją naszej planety i zachętą do realnych działań na rzecz jej ochrony.
Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest cyklicznie od 22 kwietnia 1970 roku. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło tę datę Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Obchodzone równolegle wydarzenia mają na celu promowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie, a także zachęcić do wyrabiania nawyków proekologicznych.
🍝 Reduce food waste.
🌳 Plant a tree.
🛍️ Buy local.
More ideas about how you can #ActNow to make every day #EarthDay: https://t.co/dDZ0DfgqGw pic.twitter.com/z5NaezpGfW
— United Nations (@UN) April 22, 2025
Kilka dni temu Fundacja Nasza Ziemia zainaugurowała 32. Akcję Sprzątanie świata – Polska, która potrwa do wrześniowego finału, który w tym roku wypada 19-21 września. W tym czasie można zarejestrować swoją akcję na stronie: www.sprzatanieswiata.pl i dołączyć do 25-milionowej społeczności największej inicjatywy na rzecz nieśmiecenia w Polce
Jak przypomniała Fundacja niemal 452 tysiące uczestników 31. Akcji Sprzątanie świata-Polska zebrało z natury pół miliona kilogramów odpadów! Głos Nauczycielski był patronem medialnym wydarzenia.
Jak napisano w podsumowaniu akcji królowały tak zwane „śmieci weekendowe”, czyli butelki i puszki po napojach czy opakowania po artykułach spożywczych. Zaraportowano niebagatelną ilość, bo 2563 dzikich wysypisk, które zostały zlokalizowane i uprzątnięte.
W tej ogromnej masie zalegających w naturze odpadów na szczególną uwagę zasługują te najmniejsze i najtrudniejsze do posprzątania: niedopałki papierosowe i kapsle.
What if our world lost its biodiversity?
This is not just a distant possibility — it is a growing risk that underscores the urgent need to restore balance between people and nature.
This #MotherEarthDay, join our call to reconcile with the living: https://t.co/ARIqVpLPT6 pic.twitter.com/2pMqoqngJZ
— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳 (@UNESCO) April 22, 2025
Trzydzieste pierwsze Sprzątanie świata w Polsce zakończyło się wynikiem 527 897 zebranych petów co w sumie, zliczając również efekty dwóch ostatnich edycji Akcji, daje nam nieco ponad MILION(!) niedopałków papierosowych uprzątniętych z lasów, parków czy brzegów rzek.
91% uczestników 31. edycji Akcji Sprzątanie świata w Polsce stanowili uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedszkolaki.
„Raport z 31. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska to nie tylko obraz bezrefleksyjnego śmiecenia w miejscach, gdzie zwykle szukamy wytchnienia. To nie tylko dane dotyczące ilości zebranych z natury śmieci, czy ich rodzaju. To inspiracyjno-motywacyjna opowieść o Tych, którzy stoją na straży czystej Ziemi. Bezinteresownie dbają o swoje kawałki Polski a wielu z nich tak jak my, nieprzerwanie od 1994 roku. Raport z ubiegłorocznej edycji misyjnego programu Fundacji Nasza Ziemia to również znakomity przykład tego w jaki sposób jednoczymy się w trzeci weekend września dla wspólnej sprawy jaką jest przyszłość naszego najbliższego otoczenia i naszej Planety. Zapraszam do lektury Raportu, bo naprawdę warto” – mówi Grzegorz Mikosza Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce z Fundacji Nasza Ziemia.
Pełny raport można pobrać tutaj
Dzień Ziemi to nie tylko święto – to ważny sygnał i zaproszenie do wspólnego działania. Edukacja ekologiczna, szczególnie ta skierowana do dzieci, może być potężnym narzędziem zmiany.
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” od 17 lat wspiera szkoły i przedszkola w budowaniu postaw proekologicznych, pokazując, że nawet najmniejsze kroki mają znaczenie. Wśród tematów omawianych w scenariuszach znajdują się m.in. zmiany klimatu, recykling, budowanie ekonawyków, aktywność fizyczna czy mądre zakupy.
W ciągu 17 lat trwania programu wzięło w nim udział ponad 10 milionów dzieci, program co roku dociera do co 2 przedszkola i co 3 szkoły w Polsce. Bezpłatne materiały edukacyjne dostępne są na stronie: https://przyjacielenatury.pl
W obliczu kryzysu klimatycznego edukacja ekologiczna nabiera jeszcze większego znaczenia. Choć świadomość ekologiczna w Polsce wciąż odbiega od poziomu obserwowanego w krajach Europy Zachodniej, można dostrzec, że tematy związane z klimatem coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej.
– Mimo to brakuje przeciwdziałania dezinformacji, która wpływa na sceptycyzm społeczny. Warto podkreślić, że szacuje się, że ponad połowa informacji krążących w przestrzeni publicznej na temat środowiska jest nieprawdziwa. To nie tylko liczby – to sygnał, że potrzeba spójnej i rzetelnej edukacji, która zmotywuje społeczeństwo do działania. Tym bardziej że w raporcie „Ziemianie Atakują”1 mowa już o 46% Polaków, którzy obawiają się skutków zmiany klimatu, ale aż 20% nie jest gotowe na większe poświęcenia w kontekście wprowadzania zmian w swoich działaniach – mówi Michał Purol, dyrektor ds. Rozwoju UNEP/GRID-Warszawa – organizacji wspierającej program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” jako partner merytoryczny.
(GN)
Grzegorz Mikosza: Szkoły pozostaną głównym motorem naszej akcji. Sprzątanie świata łączy ludzi!