We wtorek przypada Dzień Bezpiecznego Internetu 2026. Różne wydarzenia związane z DBI zaplanowano w Polsce do końca marca

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.  Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2026 przypada 10 litego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych będą zaplanowane aż do końca marca 2026.

10 lutego odbędzie się Gala DBI organizowana stacjonarnie w Warszawie, dostępna także w formule online. Zainteresowane osoby będą miały możliwość zapoznania się z planami na DBI 2026 oraz ciekawymi wystąpieniami eksperckimi.

W tym roku podczas uroczystej gali DBI będzie można posłuchać m.in. o relacjach i rodzicach w cyfrowym świecie, wpływie mediów społecznościowych na życie i rozwój młodych czy o szkole bez telefonów.

Nauczyciele i inni profesjonaliści zaangażowani w DBI będą mogli również poszerzyć swoją wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej w ramach szeregu webinariów DB.

Jak co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do zaangażowania poprzez organizację lokalnych inicjatyw DBI (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów) i zgłaszania ich do końca marca 2026 r. za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl.

W organizacji lokalnych inicjatyw pomocne są konspekty lekcji i inne materiały edukacyjne opracowane przez FDDS i NASK (materiały edukacyjne dostepne są tutaj).

Zaangażowanie w DBI 2026 możliwe będzie też poprzez zaproszenie uczniów do udziału w lekcjach DBI prowadzonych online przez organizatorów i partnerów DBI.

Lokalni organizatorzy DBI będą mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę DBI 2026. Na zwycięzców będą czekać atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów akcji.

Każda instytucja/osoba, która zarejestruje inicjatywę DBI na stronie DBI.pl będzie miała możliwość wygenerowania elektronicznego zaświadczenia o udziale w DBI 2026.

Szczegółowe informacje, harmonogram oraz materiały edukacyjne dostępne są na stronie Dnia Bezpiecznego Internetu. Komunikat MEN można znaleźć tutaj

(GN)

Fot: ORE/Facebook

We wtorek 11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu 2025

Cyfrowy debiut ma za sobą blisko 75% 5-8 latków. Prawa dzieci i młodzieży w sieci nie są respektowane. Poruszające wnioski z drugiej edycji raportu „Dojrzeć do praw”

Ogromna fala dezinformacji przeciwko Ukrainie w Europie. Potrzebne są międzynarodowe działania na rzecz walki z tym zjawiskiem