We wtorek przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Niektórzy obchodzą też „dzień wagarowicza”

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. We wtorek przypada też „dzień wagarowicza”, który uczniowie obchodzą niekoniecznie zarywając lekcje w szkole (nie polecamy). W niektórych szkołach jest to po prostu dzień bardziej na luzie.

Pierwszy dzień wiosny to symboliczne przywitanie nowej pory roku. Z przesileniem wiosennym związane są różne zwyczaje. Topimy w rzekach marzanny, a uczniowie i studenci obchodzą dzień wagarowicza.

Co prawda tego dnia nadprogramowe wolne od szkoły nie jest niczym usprawiedliwione, ale nauczyciele zwykle nie są zaskoczeni, gdy widzą w klasie niepełną liczbę uczniów.

Lekcje mają na ogół luźniejszy charakter, a niektóre szkoły w ogóle rezygnują tego dnia z zajęć. Nauczyciele sami organizują wyjścia z uczniami poza teren szkoły czy przedszkola. Wycieczki do muzeów, domów kultury, czy ogrodu botanicznego, to tylko niektóre z wielu atrakcji proponowanych uczniom w tym szczególnym dniu.

Historia Dnia Wagarowicza nie jest do końca znana. Wiadomo, że „święto” to upowszechniło się w latach 80. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „Vagari”, które oznacza „błąkać się” lub „włóczyć się”.

Wiosna kalendarzowa zaczyna się 21 marca i potrwa do 21 czerwca. 1 marca zaczęła się wiosna meteorologiczna, a 20 marca wiosna astronomiczna.

Jednym z najbardziej oczekiwanych znaków wiosny jest pojawienie się bocianów. Powrót na lęgowiska bociany rozpoczynają w styczniu. W Polsce widuje się je czasami już na początku marca. Większość ptaków przylatuje jednak znacznie później – zwykle w połowie kwietnia, a czasem nawet na początku maja.

(GN)

Fot: Wikipedia

Zakończyły się ferie zimowe 2023. Następna przerwa w nauce na Wielkanoc