WHO: Nad Europę Wschodnią nadchodzi nowa fala zakażeń wariantem Omikron

Nowa fala zakażeń wariantem koronawirusa Omikron nadchodzi nad Europę Wschodnią – poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wzywając władze państw regionu, by zwiększyły wysiłki na rzecz szczepień przeciw Covid-19.

„Wzywam rządy i służby odpowiedzialne za zdrowie do przeanalizowania na poziomie lokalnym przyczyn mniejszego poziomu szczepień, braku ich akceptacji społecznej i w oparciu o konkretne dane i kontekst, opracowania metod interwencji mających na celu pilne zwiększenie poziomów zaszczepień” – oświadczył dyrektor WHO na Europę dr Hans Kluge.

Ekspert wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 podwoiła się w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Rosji i na Ukrainie.

Ponadto dr Kluge zwrócił uwagę, że w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kirgistanie, Uzbekistanie i na Ukrainie mniej niż 40 proc. osób powyżej 60. roku życia jest w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.

„Tak jak przewidywaliśmy, fala Omikronu zmierza w kierunku Europy Wschodniej, gdzie w dziesięciu państwach regionu już wykryto ten wariant” – przekazał w oświadczeniu szef regionalny WHO.

Agencja Reutera zauważa, że doniesienia pojawiły się w momencie, gdy kilka innych państw regionu, w tym Polska i Czechy, zapowiedziały znoszenie restrykcji covidowych w przyszłym miesiącu, jeżeli utrzyma się obecny trend dziennych zakażeń SARS-CoV-2.

(JK, PAP)

WHO: To nie koniec pandemii. Oczekujemy, że pojawią się nowe warianty koronawirusa

Lockdown w szkołach tylko do 21 lutego. Koniec z kwarantanną, gdy w klasie lub pokoju nauczycielskim ktoś się zakazi