WHO: W ciągu miesiąca wariant Delta będzie dominował na świecie. „Pandemia niezaszczepionych”

Wariant Delta wykryto już w 124 krajach i coraz częściej dominuje w poszczególnych rejonach – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia. Eksperci alarmują, że atakuje on głównie niezaszczepione osoby.

W ciągu najbliższego miesiąca wariant Delta koronawirusa będzie dominował na całym świecie – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Na razie wykryto go już w 124 krajach, w tym także w Polsce, ale szybko się rozprzestrzenia. Za kilka tygodni może być już 200 mln potwierdzonych przypadków tej odmiany SARS-CoV-2.

.„W USA mamy pandemię wśród osób niezaszczepionych” – powiedział doradza rządu amerykańskiego i dyrektor Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA Anthony Fauci. Dotąd w pełni zaszczepionych jest ponad 162,7 mln Amerykanów, czyli 49 proc. populacji – wynika danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie. Większy odsetek w pełni zaszczepionych jest w Niemczech i Włoszech (60 proc.) oraz w Wielkiej Brytanii i Kanadzie (około 80 proc.).

CDC zapewnia, że osoby zaszczepione są bezpieczne i mogą nawet wrócić do aktywności sprzed pandemii nie używając masek ochronnych. Prof. Fauci twierdzi, że decyzje dotyczące obostrzeń sanitarnych powinny być jednak podejmowanie lokalnie, w zależności od sytuacji epidemicznej w danym regionie i odsetka zaszczepionej populacji.

Z badań w Izraelu wynika, że 80 proc. zaszczepionych przeciwko COVID-19 nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej. Jak informuje „The Times of Israel” tylko 10 proc. zaszczepionych przeniosło koronawirusa na jedną osobą, że zaledwie 3 proc. – na dwie lub trzy. Głównym źródłem transmisji są ludzie niezaszczepieni, gdyż nie mają odpowiedniej odporności przeciwko SARS-CoV-2.

(PAP, JK)

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje, aby dzieci we wrześniu normalnie poszły do szkoły

Czarnek: “1 września uczniowie wrócą do szkół. Szkoły nie są rozsadnikiem zakażeń”

Zespół PAN ds. COVID-19 apeluje o szczepienie uczniów i personelu szkół