„Wiedza o Zdrowiu” na wzór Wiedzy o Społeczeństwie? Rzecznik Praw Pacjentów chce nowego przedmiotu

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjentów, wystąpił do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego z propozycją wprowadzenia do programu nauczania przedmiotu „Wiedza o Zdrowiu”.  To nie pierwszy taki pomysł w ostatnim czasie. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apelował o dodanie do zajęć lekcyjnych przedmiotu „Bezpieczny Internet”.

Według Chmielowca, „Wiedzo o Zdrowiu” miałaby być nauczana na wzór Wiedzy o Społeczeństwie na 2 etapach nauki: wczesnoszkolnej, a także uczniów klas starszych.

„Przykładowy program może obejmować informacje z zakresu zdrowia publicznego, medycyny, dietetyki i prawa” – proponuje RPP.

📚📖👩‍🎓 Bartłomiej Chmielowiec wystąpił o wprowadzenie do programu nauczania przedmiotu "Wiedza o Zdrowiu".Z…

Opublikowany przez Rzecznik Praw Pacjenta Czwartek, 1 sierpnia 2019

„Zagubienie pacjentów w systemie zdrowia, powszechna niewiedza, brak znajomości obowiązków lekarza POZ czy udawanie się po świadczenia ambulatoryjne na SOR, to jedne z nielicznych zgłoszeń napływających do RPP świadczące o potrzebie zwiększonego nacisku na edukację w zakresie ochrony zdrowia” – podkreśla rzecznik. Chmielowiec zwrócił też uwagę na niepokojące statystyki dotyczące stanu zdrowia Polaków.

Ministrowie edukacji i zdrowia mają 30 dni, by odpowiedzieć na wystąpienie rzecznika.

Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli postulowała wprowadzenie do programu nauczania w szkołach podstawowych oraz średnich przedmiotu, który skupiałby się na zagadnieniach związanych ze zdrowiem.

Niedawno z postulatem wprowadzenia nowego przedmiotu pod nazwą ‘Bezpieczny Internet” wystąpił Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. – Dla dzieci internet jest najważniejszy. Niestety, jest też niebezpieczny. Połowa młodych ludzi doznaje cyberprzemocy. Dlatego wystąpię do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie do podstawy programowej nauki bezpiecznego korzystania z internetu – przekonywał. Wspierają go znane aktorki: Julia Wróblewska i Joanna Moro.

Pełną treść listu RPP do MEN i MZ można znaleźć tutaj. A komunikat Rzecznika Praw Dziecka tutaj.

(JK, GN)