Włochy i Norwegia też wstrzymują szczepienia AstraZeneką

Już 8 krajów europejskich wstrzymało szczepienie swoich obywateli szczepionką firmy AstraZeneca. Włochy podjęły taki krok w efekcie śmierci dwóch osób, którym wcześniej podano ten specyfik

Jak dotąd, sześć krajów UE zawiesiło stosowanie szczepionki AstraZeneca – Austria, Luksemburg, Łotwa, Litwa, Estonia i Dania. Wszystkie te państwa czekają na wyniki dochodzenia prowadzonego przez Komitet ds. Oceny Ryzyka funkcjonujący w ramach Europejskiej Agencji Leków w związku z czterema przypadkami pacjentów w Austrii, którzy mieli poważne problemy z krzepnięciem krwi po otrzymaniu szczepionki AstraZeneki.

Włoski organ odpowiadający za dopuszczenie leków na tamtejszy rynek poinformował, że podjął “środek zapobiegawczy” w związku ze stwierdzeniem “poważnych zdarzeń niepożądanych” u dwóch osób, których wcześniej zaszczepiono AstraZeneką.

Chodzi o 43-letniego oficera marynarki wojennej, który zmarł na zawał dzień po otrzymaniu zastrzyku. W innym przypadku 50-letni policjant rozchorował się w ciągu 24 godzin od zaszczepienia, a zmarł 12 dni później. Obaj mężczyźni otrzymali zastrzyki z partii ABV2856, czyli innej niż osoby, które miały problemy z krzepliwością krwi w Austrii.

Decyzja Norwegii wywołana została z kolei postępowaniem sąsiedniej Danii. Władze norweskie zapewniły, że to jedynie środek zapobiegawczy w oczekiwaniu na wyniki dochodzenia.

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, w Polsce nie zaobserwowano problemów z krzepnięciem krwi u pacjentów zaszczepionych produktem AstraZeneki. Szczepienia przy pomocy tego specyfiku nie będą więc w naszym kraju zawieszone.

Szczepienia AstraZeneką nie będą w Polsce zawieszone

(PS, GN)