Włochy: Rząd chce by w związku z pandemią szkoły zatrudniły dodatkowo 50 tys. nauczycieli i innych pracowników oświaty

W przedszkolach i szkołach we Włoszech będzie zatrudnionych dodatkowo 50 tysięcy nauczycieli i innych pracowników personelu – przewiduje rozporządzenie podpisane w środę przez minister oświaty Lucię Azzolinę.

„Priorytetem będą przedszkola i szkoły podstawowe, gdzie przede wszystkim należy wzmocnić personel pedagogiczny i pomocniczy” – poinformowała minister oświaty. Wyjaśniła, że na zwiększenie zatrudnienia w szkołach wszystkich szczebli przeznaczona zostanie kwota 977 milionów euro.

„Dzięki temu będziemy mogli wreszcie zacząć odchodzić od norm, przyjętych w okresie brutalnych cięć w nakładach na szkolnictwo, które doprowadziły do przepełnienia klas” – dodała Azzolina.

Al Ministero abbiamo appena dato il via libera al Protocollo di sicurezza per la ripresa di settembre. Un accordo…

Opublikowany przez Lucię Azzoliną Środa, 5 sierpnia 2020

 

„Zapewnienie dystansu społecznego w szkołach i rozwiązanie problemu klas, w których jest nawet ponad 30 uczniów” – to niektóre z najważniejszych zadań włoskiej oświaty przed zapowiedzianym na 14 września rozpoczęciem nowego roku i powrotem na lekcje po miesiącach zdalnego nauczania.

Z powodu pandemii od nowego roku szkolnego we Włoszech uczniowie będą siedzieć w jednoosobowych ławkach. Ich dostawa do placówek oświatowych ma zakończyć się w pierwszym tygodniu września.

Konieczność przestrzegania zasad dystansu społecznego i innych wymogów reżimu sanitarnego, w tym zmniejszenia liczebności klas, sprawiła, że wiele szkół w Rzymie stanęło wobec pilnej potrzeby znalezienia dodatkowych sal lekcyjnych.

W Rzymie od nowego roku szkolnego lekcje będą odbywać się także w parafiach. Umowę w tej sprawie podpisali burmistrz Virginia Raggi i papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Angelo De Donatis.

(JK, PAP)

Włoski sposób na koronawirusa. Od września jednoosobowe ławki w szkołach

Włosi planują otworzyć szkoły we wrześniu. Mniejsze klasy i obowiązkowy metr odstępu