Zakażenia wirusem potwierdzono w 900 szkołach we Włoszech, 130 placówek zamknięto. Problem ma też Hiszpania

Ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w około 900 szkołach we Włoszech – takie dane ogłosiły media za resortami oświaty i zdrowia. 130 szkół zostało czasowo zamkniętych i przeszło na zdalne nauczanie. Z kolei w Hiszpanii ponad 100 tys. uczniów nie bierze w poniedziałek udziału w zajęciach w związku z kwarantanną lub zagrożeniem zakażenia koronawirusem

Dane dotyczące rozmiarów epidemii podano niespełna trzy tygodnie po inauguracji roku szkolnego w większości regionów kraju. W poniedziałek sytuacja epidemiczna w placówkach oświatowych będzie tematem narady przedstawicieli ministerstwa oświaty i krajowego Instytutu Zdrowia.

Minister oświaty Włoch Lucia Azzolina podkreśliła w dzienniku „La Stampa”, że sytuacja jest stale monitorowana. Zaznaczyła zarazem, że odsetek zakażeń w szkołach jest „bardzo niski”. – Mamy miliony uczniów i tysiące szkół  – przypomniała.

Według minister pierwszy całościowy bilans skali zakażeń w szkołach można będzie przedstawić w połowie października, czyli miesiąc po wznowieniu lekcji i powrocie 8 milionów uczniów do klas.

Azzolina wyraziła przekonanie, że problemem nie jest to, co dzieje się w szkołach, bo tam obowiązuje reżim sanitarny, ale poza ich murami.  – Dlatego chciałabym zaapelować do uczniów, by respektowali reguły także wtedy, kiedy wyjdą ze szkoły – dodała szefowa resortu.

La mia intervista uscita stamattina su La Stampa.II numero dei contagi sale in tutta Italia, ma la ministra dell'…

Opublikowany przez Lucię Azzoliną Niedziela, 4 października 2020

 

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza ocenił, że sytuacja w szkołach jest pod kontrolą. W wywiadzie dla telewizji RAI podkreślił: „Chcemy, żeby szkoły pozostały otwarte”. – Dotąd zarejestrowano tysiąc przypadków, ale oczywiste jest to, że będzie ich wiele więcej w najbliższych tygodniach – przyznał Speranza.

Od kilku dni we Włoszech notowane są rekordowe liczby przypadków zakażeń koronawirusem. Władze rozważają zaostrzenie restrykcji przeciwko rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Speranza, w rozmowie z telewizją RAI 3 przyznał, że rząd rozważa wprowadzenie ogólnokrajowego, bezwzględnego obowiązku noszenia masek – zarówno pod dachem, jak i na świeżym powietrzu – w związku z rosnącą od dziewięciu tygodni liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, aby uchronić się przed sytuacją, w której epidemia wymknie się spod kontroli w sytuacji, w której we Włoszech uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech wykryto 2578 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 co oznacza, że od początku epidemii liczba wykrytych zakażeń wzrosła do 325 329. W ostatnich dniach we Włoszech notuje się regularnie od 2,5 tys. do ponad 2,8 tys. nowych zakażeń. Jeszcze dwa tygodnie temu ta liczba była o połowę mniejsza. To najwyższy dobowy wzrost od końca kwietnia.

***

Z kolei w Hiszpanii ponad 100 tys. uczniów nie bierze w poniedziałek udziału w zajęciach w związku z kwarantanną lub zagrożeniem zakażenia koronawirusem – wynika z szacunków władz oświatowych tego kraju i regionalnych służb medycznych.

Najwięcej klas szkolnych, około 4000, które z powodu zakażeń SARS-CoV-2 zostały objęte przymusową izolacją, występuje na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu oraz w Katalonii.

W większości przypadków dzieci, które nie poszły do szkół, pobierają naukę przez internet. Zdalnie uczyły się od połowy marca do końca czerwca, kiedy w Hiszpanii obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego.

(JK, PAP)

Włochy: Rząd chce by w związku z pandemią szkoły zatrudniły dodatkowo 50 tys. nauczycieli i innych pracowników oświaty

Koronawirus w szkołach. Trzeci dzień z rzędu z rekordem