„Wraca normalność?” Komentarze po decyzji rządu o powrocie najmłodszych dzieci do szkół

Wprawdzie sytuacja pandemiczna w całej Europie jest zła, ale rząd uważa, że Polska jest w miarę bezpieczna i może częściowo przywrócić kształcenie stacjonarne. – 18 stycznia witamy w szkołach dzieci klas I-III – ogłosił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Co na to nauczyciele? W komentarzach na Facebooku Głosu Nauczycielskiego nie brakuje głosów aprobaty dla tej decyzji, ale pojawia się też wiele niepokoju o bezpieczeństwo w miejscach pracy i obaw, że za kilka tygodni najmłodsze dzieci będą musiały wrócić do zdalnych lekcji.

Tym bardziej, że przedstawiciele rządu mówią o utrzymaniu obostrzeń i nadejściu “trzeciej fali” koronawirusa.  Lęki potęgują też zapowiedzi dotyczące terminów szczepień. A według Michała Dworczyka, ministra w Kancelarii Premiera odpowiedzialnego za Narodowy Program Szczepień nauczyciele będą mogli się zapisywać na szczepienia w połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia. W tym kontekście pojawiają się też tak kuriozalne głosy jak ten posła PiS Bolesława Piechy.

„Dla mnie ten pomysł z powrotem do szkół dzieci z klas I-III bez żadnego przygotowania ma tylko jeden powód. Chodzi o to, by nie płacić rodzicom zasiłków” – komentował w rozmowie z portalem Onet dyrektor łódzkiego Liceum Ogólnokształcącego nr XI Bogusław Olejniczak. – Nauczyciele powinni być jak najszybciej zaszczepieni. Akcja testowania ich jest zwykłym marnowaniem pieniędzy – dodał prezes ZNP w woj. łódzkim Marek Ćwiek.

A co o decyzjach rządu sądzą nauczyciele? Oto niektóre głosy z profilu Głosu Nauczycielskiego na Facebooku.

>> „Nareszcie!!! Wszyscy czekaliśmy na ten moment, zwłaszcza uczniowie. Wraca normalność”

>> „Ciekawe na jak długo?”

>> „Skoro przedszkola działają normalnie, to szkoły też powinny”

>>”Nauczyciele z przedszkola nawet nie będą testowani! Paranoja! Bardzo dobrze, że chociaż maluchy będą mieć troszkę normalności”

>>„Ktoś tu upadł na głowę ,czy żyje w matrixie? Po co to ? Żeby za 2 tygodnie znowu było to samo? Źle jest? Komu przeszkadza nauka w bezpiecznych i jedynych do przyjęcia warunkach?”

>>„Jako rodzic bardzo się cieszę. Ale jako nauczyciel nie ogarniam. Zrozumcież ludzie, nie pracujący w szkołach, że dostosowanie tychże szkół, planów zajęć i owej izolacji klas w praktyce jest niemożliwe! Po raz kolejny minister zdrowia oraz edukacji pokazali, że zielonego pojęcia nie mają ani o pracy, ani o warunkach w szkołach!”

>>„Oby już na zawsze… Mam wrażenie, że to na zasadzie eksperymentu jest. Jak będzie wysyp chorych, to szkoły zamkną się znowu same”

>>„Rodzice nareszcie będą mieli trochę lżej, popołudnia bez nadrabiania zaległości, nie każdy ma pracę zdalną”

>>„Co dadzą szczepienia nauczycieli skoro dzieciaki nie są szczepione”

Więcej komentarzy można znaleźć na Facebooku Głosu Nauczycielskiego

(JK, GN)

Jest decyzja: 18 stycznia do edukacji stacjonarnej wrócą klasy I-III

Prezes ZNP przyznał, że chorował na COVID-19. „Przeszedłem tę chorobę dosyć ciężko”