Laureatami głównej nagrody konkursu Nagroda POLIN 2024 zostali Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki. Podczas uroczystej gali Nagrodę Specjalną POLIN Kultura i Media odebrał ksiądz Adam Boniecki, a Nagrodę Specjalną POLIN 2024 – Fundacja Borussia z Olsztyna. Kapituła konkursu przyznała także dwa wyróżnienia. Otrzymali je Karolina Panz z Nowego Targu i Dariusz Sobczyk z Opatowa. Wszystkim laureatom gratulujemy!
Zadaniem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 10 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 65 osób.
Z radością ogłaszamy, że laureatami 10. edycji #NagrodaPOLIN2024 zostali Ewa Teleżyńska-Sawicka oraz Paweł Sawicki z Fundacji "Pamięć Treblinki", twórcy "Księgi Imion" – listy zamordowanych w Treblince. pic.twitter.com/E0KOhA7pmQ
— Muzeum POLIN (@polinmuseum) October 28, 2024
Laureaci Nagrody POLIN 2024 – Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki – są członkami zarządu Fundacji „Pamięć Treblinki”. Od lat upamiętniają osoby zamordowane w obozie zagłady w Treblince. Tworzą Księgę Imion – internetową bazę ofiar. Jest w niej już prawie 109 tysięcy osób, a na opracowanie czeka kolejnych 20 tysięcy. W każdą ostatnią sobotę miesiąca – na terenie dawnego obozu – czytają Imiona Żydów wraz z historiami, które udało się o nich odnaleźć. Tworzą także bazę uciekinierów, bazę transportów czy wielojęzyczną ścieżkę edukacyjną z uwzględnieniem nowych technologii.
W tym roku, po raz pierwszy w historii konkursu, dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński, przyznał Nagrodę Specjalną w kategorii Kultura i Media. Jej laureatem został ksiądz Adam Boniecki, były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”
Po raz pierwszy przyznaliśmy Nagrodę Specjalną POLIN Kultura i Media 2024! Laureatem tego wyróżnienia został ks. Adam Boniecki. "Ma niezwykły dar budowania szacunku wobec drugiego człowieka i jego poglądów" – powiedział dyrektor #MuzeumPOLIN Z. Stępiński.
📷G. Makara/@tygodnik pic.twitter.com/O737n71Y8p
— Muzeum POLIN (@polinmuseum) October 28, 2024
Kapituła konkursu przyznała także dwa wyróżnienia. Otrzymali je Karolina Panz z Nowego Targu i Dariusz Sobczyk z Opatowa.
Karolina Panz od blisko 20 lat łączy rolę badaczki losów Żydów podhalańskich z działaniami na rzecz przywracania pamięci. W archiwach krajowych i zagranicznych poszukuje materiałów dotyczących ich historii, spotyka się z Ocalałymi i potomkami żydowskich Podhalan. Organizuje spotkania z Ocalałymi nowotarżanami i upamiętnia Żydów Podhala w rocznice ich Zagłady.
Gratulujemy też wszystkim finalistkom konkursu #NagrodaPOLIN2024:
🏅 Grażynie Barwinek
🏅 Irenie French
🏅 Beacie Łuczak
🏅 Ewa Wroczyńskiej.📷 Wszystkie zdjęcia: M. Jaźwiecki pic.twitter.com/ZmFBrj2UqE
— Muzeum POLIN (@polinmuseum) October 28, 2024
Dariusz Sobczyk jest strażnikiem pamięci opatowskich Żydów. Zainicjował obchody rocznicowe dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. Od lat stara się sprawiać, by mieszkańcy miasteczka nie zapominali o tradycji swojego miasta. W 80. rocznicę zagłady Opatowa współorganizował zjazd ziomkostwa potomków opatowskich Żydów. Był pomysłodawcą i inicjatorem pierwszej w Opatowie wystawy obrazów Majera Kirszenblata.
Nagrodę Specjalną POLIN otrzymała Fundacja Borussia, która od 2006 roku przywraca pamięć o wielokulturowej historii Warmii i Mazur oraz wspiera działania obywatelskie w sferze kultury, edukacji i integracji społecznej. Od kilkunastu lat rozwija także współpracę, prowadzi dialog z sąsiadami i dzieli się doświadczeniami związanymi z polską drogą do demokracji.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 10. rocznicę otwarcia wystawy stałej, 28 października.
Więcej na stronie Muzeum tutaj
(GN)
Fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich
Mariusz Sokołowski, nauczyciel z Białegostoku, laureatem Nagrody POLIN 2023