Mariusz Sokołowski, nauczyciel z Białegostoku, laureatem Nagrody POLIN 2023

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconych nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów. Gratulujemy!

Laureat Nagrody Polin 2023 – Mariusz Sokołowski (wyróżniony w Konkursie Nauczyciel Roku 2015 – przyp. red.) na co dzień jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku, a od 2007 roku angażuje się w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku.

Poza tym publikuje artykuły poświęcone metodologii nauczania o wielokulturowości i jest współtwórcą Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku, a jako nauczyciel zachęca uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości.

Podczas finału, który odbył się w warszawskim Muzeum POLIN przyznano również wyróżnienia. Nagrody w wysokości 15 tysięcy złotych dostali: Ewa Paul oraz Stowarzyszenie Saga Grybów.

– Nagrodzeni chronią pamięć o tych, którzy zostali zapomniani, przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska. Odkrywają i popularyzują ich historie, przywracają wspomnienia. Kultywują to, co w ludzkiej naturze najszlachetniejsze i najgodniejsze: oddają szacunek minionym pokoleniom. To fundament naszej kultury i cywilizacji – powiedział podczas ceremonii Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.

W trakcie gali konkursu dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński wręczył także Nagrodę Specjalną. To honorowe wyróżnienie trafiło do Andrzeja Folwarcznego i zespołu Forum Dialogu.

Nagroda POLIN przyznawana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tym roku została wręczona po raz dziewiąty.

Więcej informacji o Nagrodzie POLIN i tegorocznej gali tutaj

(GN)

Fot: Muzeum Polin

Muzeum Polin zachęca szkoły, biblioteki i instytucje kultury do udziału w XI edycji akcji Żonkile. Zgłoszenia do 14 kwietnia

Nasz patronat: Jakub Mączyński laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Gratulujemy!

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane. Wśród laureatów m.in. M. Florkiewicz-Borkowska, K. Ciesiołkiewicz i J. Ochojska