Wrocław: Samorządowy Okrągły Stół na temat pomocy dla uchodźców. Rozmawiano też o edukacji i nauce

We Wrocławiu odbywają się obrady Samorządowego Okrągłego Stołu poświęcone uchodźcom. Uczestnicy podstolika poświęconego edukacji i nauce rozmawiali nie tylko o tym, jak sprawnie zorganizować opiekę i edukację dla dzieci w naszych szkołach i przedszkolach, ale także jak wspierać osoby uczące się w systemie ukraińskim, czy jak zapewnić odpowiednio wykształconą kadrę pedagogiczną.

Poza tym, była mowa także o wsparciu uczelni wyższych dla uchodźców z Ukrainy oraz organizacji doradztwo zawodowego dla ukraińskiej młodzieży.

Stolikiem związanym z edukacją opiekuje się wiceprezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim. W czterech szkołach podstawowych w tym mieście jest już poł tysiąca ukraińskich uczniów. – Przede wszystkim musimy zapewnić wsparcie i integrację nie tylko dzieci, które trafiały do systemu edukacyjnego, ale również tych, które uczą się online i nie są ujęte w polskim systemie.

Nie zabrakło też wątku dotyczącego zapewnienia dzieciom opieki i nauki języka polskiego w czasie wakacji.

– To kwestia niezwykle istotna. Rząd do końca maja br. powinien wypracować czytelne zasady organizacji wypoczynku letniego dla uczniów z Ukrainy – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Ten czas wakacji musi zostań maksymalnie wykorzystany, szczególnie na adaptację i naukę języka polskiego. Wszystko po to, by we wrześniu ukraińskim uczniom było łatwiej i bardziej komfortowo w naszych szkołach – dodał.

We wszystkich tematach przewijała się kwestia finansów. W tym, jak i z jakiego budżetu, sfinansować dodatkowe zadania edukacyjne w placówkach oświatowych.

Do Samorządowego Okrągłego Stołu zasiedli przedstawiciele m.in. Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, Pracodawców RP, Fundacji Ukraina, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Konfederacji Lewiatan, UNICEFu, Polskiej Akcji Humanitarnej czy PAN.

Jak podkreślają organizatorzy, w trakcie rozmów mają zostać wypracowane rekomendacje dla strony rządzącej związane z funkcjonowaniem polskich miast po przyjęciu ponad trzech milionów obywateli z Ukrainy.

(GN)

UMP: W Polsce mieszka obecnie prawie 3,2 mln obywateli Ukrainy. Populacja Rzeszowa wzrosła np. o 53 proc. Co z edukacją?