W Polsce mieszka obecnie prawie 3,2 mln Ukraińców i Ukrainek – wynika z raportu Unii Metropolii Polskich. Zebrane dane dotyczą okresu między 1 lutego a 1 kwietnia 2022 r. Wskazują one na skokowy wzrost populacji Polski, która pierwszy raz w historii osiągnęła ponad 40 milionów osób (prawie 41,5 mln).
Jak mówiła Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydent Krakowa, dopiero we wrześniu przekonamy się o tym, ile tak naprawdę ukraińskich dzieci trzeba będzie przyjąć do szkół, przedszkoli czy żłobków.
– Z tygodnia na tydzień przybywały nam i nadal przybywa tysiące uchodźców z Ukrainy. Przybywają głownie kobiety z dziećmi. Szkoły przedszkola dysponują wolnymi miejscami, ale to nie jest wystarczająca liczba – podkreślała. – Wyzwaniem będzie też już w czasie wakacji zapewnienie tym dzieciom opieki praktycznie od rana do wieczora z pełnym wyżywieniem – przyznała Korfel-Jasińska.
Konferencja LIVE o raporcie UMP "Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse. Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach" 🇺🇦🇵🇱👉https://t.co/gRv4IMWprL
— Unia Metropolii Polskich (@UniaMetropolii) April 25, 2022
Publikację „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse – Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach” przygotowało Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.
Jest to pierwszy w Polsce dokument przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby Ukraińców i Ukrainek, którzy przebywają w Polsce, a także pokazujący miejsce ich pobytu.
Zebrane dane dotyczą okresu między 1 lutego a 1 kwietnia 2022 r. Wskazują one na skokowy wzrost populacji Polski, która pierwszy raz w historii osiągnęła ponad 40 milionów osób (prawie 41 i pół miliona).
Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:
W marcu 2022 zrzeszone w UMP miasta i otaczające je gminy gościły prawie 70 proc. (ponad 2 miliony 200 tysięcy osób) spośród wszystkich obywateli Ukrainy, którzy mieszkają obecnie w Polsce (tzn. którzy przyjechali do Polski po 24 lutego i którzy mieszkali tu wcześniej).
Oznacza to skokowy wzrost populacji największych polskich miast. Dla przykładu, populacja Rzeszowa wzrosła o 53 proc., Warszawy – o 15 proc., Białegostoku o 12 proc, Gdańska o 34 proc., Katowic o 33 proc., a Rzeszowa – aż o 53 proc.
Czy wiedzieliście, że Warszawa pierwszy raz jest dwumilionowym miastem? 🧐A że populacja Rzeszowie wzrosła o 53%? Ze względu na trwającą wojnę, polskie miasta powiększyły się o setki tysięcy nowych mieszkańców. Dowiecie się w stworzonym przez UMP raporcie! pic.twitter.com/1P1Ic27lQo
— Unia Metropolii Polskich (@UniaMetropolii) April 25, 2022
Stolica Polski po raz pierwszy w historii ma ponad dwa miliony mieszkańców. – Polskie miasta udzieliły schronienia ponad 2 milionom Ukraińców. To ogromne wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność. Musimy naszym nowym sąsiadom zapewnić dach nad głową, poczucie bezpieczeństwa czy pomoc psychologiczną. Konkretne rozwiązania muszą być jednak tworzone w oparciu o konkretne dane. Dlatego bardzo się cieszę, że Unia Metropolii Polskich stworzyła rzetelny raport, który pokazuje podstawowe dane i szacunki dotyczące Ukraińców mieszkających w Polsce – mówił prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Według danych firmy Selectivv przed wybuchem wojny w Polsce przebywało ponad 1,5 mln Ukraińców powyżej 15. roku życia, wybuch wojny zwiększył tę liczbę do blisko 3,2 mln, wliczając dodatkowo dzieci do 14 lat.
Pełny raport znajduje się tutaj
(JK, GN)